SERCE CO IDZIE DWA KILOMETRY

 

Kazanie na 7 Niedzielę Zwykłą

23 lutego 2014

 

Człowiek ma być dobry, wierzymy w to i chcielibyśmy aby tak było. Widzę, że dzisiaj obrane zostały trzy drogi do tego celu, mało skuteczne, ale praktykowane uparcie.

Pierwsza droga to tresura przez prawo. Rosną sterty przepisów, ustaw, uchwał, nowelizacji, obostrzeń i kodeksów. Równocześnie rośnie liczba wykroczeń i przestępstw. Gremia prawodawcze idą w zaparte, obradują, zmieniają i wypuszczają coraz bardziej zawiłe paragrafy. Nie da się zmienić człowieka przez doskonalenie i komplikowanie prawa.

Druga ścieżka to wdrażanie dobrych manier, savoir – vivrów i kindersztub. Zdarza się, że na sto przypadków wyrośnie dzięki temu jeden ustatkowany, miły osobnik.

Trzeci szlak to pouczanie i mentorstwo. „Powinieneś”, „Jesteś zobowiązany”, „Wypada” („Nie wypada”), „Moralnie niedopuszczalne jest”. To domena kaznodziei.

Człowiek jest dobry i może być lepszy tylko dzięki impulsom, które przebudzą i wzmocnią jego serce. Nie dokona tego prawo, nauka dobrych manier i częste kazania. Dobro i zło rodzą się, żyją i owocują w sercach. A serce tworzy się w ciszy, kiedy wnika weń Duch Boga, w długich dialogach (słowo od ciebie i słowo ode mnie), w głębokich zetknięciach z pięknem natury („Ojej! Przyleciały już pierwsze szpaki!” – przyleciały!) i w prostych modlitwach, gdzie liczą się trzy słowa: „Dziękuję, przepraszam, proszę”.

W tej aurze serce wie i robi co trzeba. Daje płaszcz, kiedy chcą szaty. Nadstawia i tak obitą już gębę. Idzie dwa kilometry zamiast jednego. Pożycza bez gwarancji zwrotu. Modli się za wrednych plotkarzy, przebacza i miłuje chamów, donosicieli, takich czy innych (…) synów. Kocha każdego dnia i zbliża się do Serca Boga.

 

Kazanie dźwiękowe z testem – www.itinerarium.pl

 

Liturgia słowa

 

 

(Mt 5,38-48)
Jezus powiedział do swoich uczniów: Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb”. A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nastaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie. Słyszeliście, że powiedziano: „Będziesz miłował swego bliźniego”, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski.

Itinerarium , , , , , , , , , , , , , , , ,

8 responses to SERCE CO IDZIE DWA KILOMETRY


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.