PROŚBA O POMOC W SPRAWIE CHARAKTERU

 Czwartek 2 stycznia 2014

 Na początku, kiedy Pan Bóg wszystko stwarzał i układał, rozdzielał także dla narodów ziemię i charakter. Gruzini opowiadają, że ich praprzodkowie stanęli w kolejce po swój kawałek terytorium, ale ponieważ kolejka była bardzo długa, skracali sobie czas tańcząc i pijąc wino. Panu Bogu zdawało się, że już wszystkim dał jakieś miejsce na globie aż nagle zauważył ciemnych i wąsatych Gruzinów. „A wy co? Gdzie byliście, jak przydzielałem ziemię?” A oni rozłożyli ręce i przekonywali, że spokojnie czekali bo wiedzą, iż Pan Bóg jest sprawiedliwy i nie pominie ich. Pan Bóg zamyślił się i poskubał w brodę, co tu zrobić jak wszystko już rozdane. Po chwili jednak mówi do gości: „Dobrze, została mi już tylko ta część ziemi, którą zostawiłem dla siebie. Bierzcie, niech wam się wiedzie jak najlepiej!” I prawda, Gruzini mieszkają w jednej z najpiękniejszych stron naszej planety.

Wspomniałem, że Pan Bóg rozdawał też charaktery narodom. Domyślam się, po noworocznych życzeniach i rozmowach co wiecznego (wszak, wszystko co od Niego, to i wieczne) nam Polakom się dostało. Mówię komuś, że zdrowia życzę i słyszę: „Daj spokój, jak tu zdrowym być, kolejki po pół roku do lekarza, leki drożeją …” Pomyślności winszuję innemu a ten: „Pracy nie ma, sam wiesz jakie są zarobki, ech …” Do jeszcze innego startuję z przesłaniem radości na Nowy Rok, a w odzewie śpiewka dochodzi mnie taka: „Z czego tu się (…..) cieszyć? Zimy nie ma, jak nam dosypie w kwietniu to załamka!” Pewnej niewieście mówię, żeby była pełna mocy, a ta ręce rozkłada i rzecze, że ona na nic już siły nie ma, troje dzieci w szkole, jakie wydatki na książki i zeszyty, mąż chorowity, „A teściowa, to sam wiesz …” (nie wiem, ale słyszałem).

Jeśli chodzi o charakter dostaliśmy Wieczne Niezadowolenie, po tym łatwo nas rozpoznać. Pewnie jak staliśmy w kolejce po charakter, wzorem Gruzinów poszliśmy gdzieś na bok na jakąś balangę. I zostało tylko Niezadowolenie, wzięliśmy co pod ręką było.

Prorokiem nie jestem, jak kilka razy już zaznaczałem, więc może się mylę. Będę wdzięczny jak pomożecie udowodnić, że jestem w błędzie.

Itinerarium , , , , , , , , , ,

7 responses to PROŚBA O POMOC W SPRAWIE CHARAKTERU


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.