PRZY LAMPIE WIĘCEJ ŻYCIA

Wtorek 19 listopada 2013

 Twoje słowo jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce. Przez lata codziennego czytania Biblii, myślenia nad nią i próbach kształtowania wedle niej życia, ten werset z psalmu 119 (105) całkowicie oddaje miejsce Księgi w moim życiu.

Kiedy idę z latarką lub świecą (zdarza się), muszę myśleć i ustalać drogę. Światło nie wyznacza mi drogi, ono mi towarzyszy, drogę muszę znaleźć i wybrać sam. Dzięki światłu lepiej widzę, rozróżniam, ale wcale nie strzeże mnie ono od pomyłek i błędów. Światło nie odrywa mnie od rzeczywistości, przeciwnie dzięki niemu mogę przywrzeć silniej i pewniej do życia.

Tak jest z Biblią, której treść nie zwalnia mnie z myślenia ale je ożywia; jej słowa nie dokonują za mnie wyborów, nie rozwiązują dylematów, nie chronią od głupstw i upadków. Bez nich byłoby mi w życiu łatwiej, mniej komplikacji. Nie chcę jednak życia łatwiejszego, wolę prawdziwe choć złożone.

Bardzo się dziwię, kiedy słyszę, że teksty biblijne prowadzą do idealizmu, nawet szkodliwego, że ona odrywa od rzeczywistości poprzez opowieści o niebie, krzyżu i miłości. Ja dzięki Księdze spajam się coraz mocniej z ludźmi, Bogiem, ze sobą samym, ale i z ptakami, liliami i górami, o których tak często ona wspomina.  Doceniam wagę każdej chwili, każdej rzeczy, każdego człowieka i drobnej biedronki (dla przykładu). Wszystko, co widzę, co słyszę, czuję, czego dotykam, staje się dzięki Biblii oczywiście sensowne i właściwe. Światło Księgi uwyraźnia mi cały kosmos, od jarzących się nade mną nocą galaktyk po kolorowe skrzydła sójek, co długo się wybierały za morze, ale na szczęście pozostały w Polsce. Wszystko jest bliższe, harmonijne i ciekawsze, zadziwiająco materialne i fizyczne. Powiedziałbym, że twardsze i bardziej soczyste.

Jeśli bardzo krótko mogę to wyrazić, Biblia wyzwala moją wolność, wszystko muszę przy jej lampie rozsądzać i wybierać sam. Rozbudza także mój zachwyt nad najmniejszą kruszyną materii (niech to będzie ziarenko piasku na plaży), wszystko jest absolutnie niezwykłe i sensowne, tak czy inaczej w Biblii zapisane.

 

Itinerarium , , , , , , , , , ,

14 responses to PRZY LAMPIE WIĘCEJ ŻYCIA


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.