ZEJDŹ PRĘDKO!

Kazanie na 31 Niedzielę Zwykłą 3 listopada 2013

 To nic nadzwyczajnego, że Zacheusz przyjął w swoim domu Jezusa, że połowę swojego majątku (sporego!) rozdał ubogim, a skrzywdzonych przez siebie wynagrodził poczwórnie. Nic też dziwnego, że wcześniej wgramolił się na gałąź sykomory (skądinąd ślicznego drzewa), lubił chyba jak coś się działo w nudnym kurorcie jakim było podówczas Jerycho. Miał przechodzić Jezus, o którym było głośno. Zacheusz, pomimo obciachu, był przecież Poważnym Urzędnikiem, posłuchał wołania Jezusa.

Sami latamy na koncerty, spotkania z Papieżem i ciekawymi ludźmi a nawet na pokazy magików. Wiele razy słyszeliśmy, żeby prędko zejść. Zejdź prędko! Nie możesz być widzem z tyłkiem na wygodnym fotelu. Nie masz na to czasu, aby oglądać życie, jakby nie należało do ciebie. Zejdź! Prędko! Zejdź z tych wszystkich forów internetowych, gdzie nie ma życia a nieustannie toczy się farsa pozorów.

Siedzimy na naszych sykomorach, zupełnie przypadkowych kierunkach studiów, śmiesznych posadach prezesów, dyrektorów, referentów, przedstawicieli handlowych, zastępców sekretarzy i skarbników.

Każdy z nas dobrze wie, z jakiej sykomory ma zejść. I nie kiedyś, ale prędko, natychmiast, dzisiaj. Zacheusz schodzi, jest już rozradowany, widzi ludzi, z którymi dzieli się swoimi rzeczami, żyje.

Bardzo piękne i absolutnie wyjątkowe jest życie, kiedy już ruszymy się, prędko i natychmiast.

 

Kazanie dźwiękowe – www.itinerarium.pl

 

Liturgia słowa

 

 

(Łk 19,1-10)
Jezus wszedł do Jerycha i przechodził przez miasto. A był tam pewien człowiek, imieniem Zacheusz, zwierzchnik celników i bardzo bogaty. Chciał on koniecznie zobaczyć Jezusa, kto to jest, ale nie mógł z powodu tłumu, gdyż był niskiego wzrostu. Pobiegł więc naprzód i wspiął się na sykomorę, aby móc Go ujrzeć, tamtędy bowiem miał przechodzić. Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu. Zeszedł więc z pośpiechem i przyjął Go rozradowany. A wszyscy, widząc to, szemrali: Do grzesznika poszedł w gościnę. Lecz Zacheusz stanął i rzekł do Pana: Panie, oto połowę mego majątku daję ubogim, a jeśli kogo w czym skrzywdziłem, zwracam poczwórnie. Na to Jezus rzekł do niego: Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu, gdyż i on jest synem Abrahama. Albowiem Syn Człowieczy przyszedł szukać i zbawić to, co zginęło.

(Mdr 11,22-12,2)
Panie, świat cały przy Tobie jak ziarnko na szali, kropla rosy porannej, co spadła na ziemię. Nad wszystkim masz litość, bo wszystko w Twej mocy, i oczy zamykasz na grzechy ludzi, by się nawrócili. Miłujesz bowiem wszystkie stworzenia, niczym się nie brzydzisz, co uczyniłeś, bo gdybyś miał coś w nienawiści, nie byłbyś tego uczynił. Jakżeby coś trwać mogło, gdybyś Ty tego nie chciał? Jak by się zachowało, czego byś nie wezwał? Oszczędzasz wszystko, bo to wszystko Twoje, Panie, miłośniku życia! Bo we wszystkim jest Twoje nieśmiertelne tchnienie. Dlatego nieznacznie karzesz upadających i strofujesz, przypominając, w czym grzeszą, by wyzbywszy się złości, w Ciebie, Panie, uwierzyli.

(Ps 145,1-2.8-11.13cd-14)
REFREN: Będę Cię wielbił, Boże mój i Królu

Będę Cię wielbił, Boże mój i Królu,
i sławił Twoje imię przez wszystkie wieki.
Każdego dnia będę Ciebie błogosławił
i na wieki wysławiał Twoje imię.

Pan jest łagodny i miłosierny,
nieskory do gniewu i bardzo łaskawy.
Pan jest dobry dla wszystkich,
a Jego miłosierdzie nad wszystkim, co stworzył.

Niech Cię wielbią Panie wszystkie Twoje dzieła
i niech Cię błogosławią Twoi święci.
Niech mówią o chwale Twojego królestwa
i niech głoszą Twoją potęgę.

Pan jest wierny we wszystkich swoich słowach
i we wszystkich dziełach swoich święty.
Pan podtrzymuje wszystkich, którzy upadają,
i podnosi wszystkich zgnębionych.

(2 Tes 1,11-2,2)
Modlimy się zawsze za was, aby Bóg nasz uczynił was godnymi swego wezwania, aby z mocą udoskonalił w was wszelkie pragnienie dobra oraz czyn płynący z wiary. Aby w was zostało uwielbione imię Pana naszego Jezusa Chrystusa – a wy w Nim – za łaską Boga naszego i Pana Jezusa Chrystusa. W sprawie przyjścia Pana naszego Jezusa Chrystusa i naszego zgromadzenia się wokół Niego, prosimy was, bracia, abyście się nie dali zbyt łatwo zachwiać w waszym rozumieniu ani zastraszyć bądź przez ducha, bądź przez mowę, bądź przez list, rzekomo od nas pochodzący, jakoby już nastawał dzień Pański.

(J 3,16)
Tak bowiem Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego, każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

Itinerarium , , , , , ,

20 responses to ZEJDŹ PRĘDKO!


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.