PIETA TWOJEGO ŻYCIA

Sobota 26 października 2013

 Sobota dzisiaj. Jakaś część z was może przeczytać ten tekst dość późno z powodu konieczności weekendowego wyluzowania, które rozpoczęła wczoraj wieczorem. Znam jednak i takich, którzy w soboty i niedziele czmychają z łóżek rankiem, bo ciągnie ich w lasy pełne świeżych opieniek albo na działki z dojrzałą marchwią.

Znam i takich, co w soboty sypiają do południa, bo sądzą, że odsypiają wczesne wstawanie w ciągu tygodnia pracy. Pierwszy z brzegu lekarz wyjaśni, że nie da się odespać zaległości z tygodnia w trakcie jednej nocy, za to regularna pora zasypiania i w miarę równa liczba przespanych godzin gwarantuje niezłą formę codziennie.

W nasze życie niepostrzeżenie wpisują się pewne kulturowe przymusy, zniewalające do nowych rytuałów w stylu „pięć dni harówki, dwa dni picia”. Inaczej mówiąc, jesteśmy nieszczęśliwi od poniedziałku do piątku, z dwudniową weekendową przerwą na zapijanie nieszczęścia. Nie sądzę, żeby człowiek był zadowolony ze swojego losu przy takim rozkładzie. Pozwalamy się jednak wciskać w ogłupiające schematy i spora część z nas pięć dni mocno pracuje i na dwa dni wpada w pułapkę „wyluzowania”.

Michał Anioł tworzył Pietę przez jeden dzień. Ten dzień trwał w sumie dwa lata (1498-1500). Praca była wtedy odpoczynkiem, a odpoczynek pracą. Nie schodził z rusztowania całymi tygodniami, na półce spał (o ile spał) i jadł i wciąż rzeźbił. Dzieło kształtowało jego czas, rytm oddechu i ruchy rąk. Człowiek jest szczęśliwy jeśli tworzy w swoim życiu jakieś dzieło. Inaczej zniewalają go beznadziejne schematy i jeszcze rośnie mu brzuch od nadmiaru piwa.

Dzieło mojego życia, dzieło twojego życia. Takie dzieło, że najszczęśliwszym czasem jest czwarta nad ranem w poniedziałek. Takie dzieło, że się nie wie czy jest sobota czy czwartek. Być może dzisiaj jest nawet niedzielny wieczór. Nie ma znaczenia. Ważne jest to, że tworzysz dzieło swojego życia.

Itinerarium , , , ,

26 responses to PIETA TWOJEGO ŻYCIA


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.