NON ABBIATE PAURA

Kazanie na 35 rocznicę wyboru Jana Pawła II Środa 16 października 2013

Non abbiate paura! Trzydzieści pięć lat temu świeżo upieczony papież, Jan Paweł II posłał w świat to przesłanie. „Nie lękajcie się!” zakotwiczyło się w sercach i umysłach wielu Polaków. Było się czego bać, pałek policyjnych, aresztowania i więzienia, nawet skrycie zadanej śmierci, sowieckich czołgów. Dobrze pamiętaliśmy ofiary z Gdańska, Gdyni, Szczecina, Radomia i Ursusa. Świat też się bał, głowice nuklearne ze Wschodu i Zachodu celowały w siebie, gotowe do startu.

Ale co tam czołgi i głowice, strach naprawdę mieszka w nas. W sercach naszych ma dom i wyżywienie, hodujemy go od dzieciństwa. Mamy strach przed ważnymi decyzjami, przed wolnością, która jest trudna jak wspinaczka na Krywań, łatwiej zjeść lody na Krupówkach. Lękamy się ludzi, bo zdradzają, odchodzą, krzywdzą i oszukują. Przyszłość szczerzy kły bo może przynieść samotność, biedę i choroby. Strach jest najgorszym reżyserem naszego życia, ale zapraszamy go nader chętnie do tej roli. Może nam zabraknąć pieniędzy, rozgorzeje nienawiść między ludźmi, w końcu dopadnie nas śmierć, może w męczarniach.

Po 35 latach od wyboru Jana Pawła II jego inauguracyjne wołanie o odwagę i porzucenie lęku ciągle gra mi w duszy. Nie samo wołanie ale moc jakiej udzielał wołając „Nie lękajcie się!” Przekłada się dziś ta moc na odwagę omijania centrów handlowych, wyłączania telewizora i mówienia prawdy, mimo, że żaden zysk z tego.

Nie lękajcie się, przepędźcie wszystkie strachy ze swoich życiorysów, porwijcie się na  świętość i miłość, solidarność i odwagę. Nie lękajcie się, dopóki moc tamtych słów Jana Pawła II jeszcze działa.

Itinerarium , , , , , ,

17 responses to NON ABBIATE PAURA


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.