DZIESIĘĆ PROCENT SZCZĘŚLIWYCH

Kazanie na 28 niedzielę zwykłą 13 października 2013

 Wdzięczność jest stanem serca obudzonego do widzenia, słyszenia, czucia i smakowania dobra. Gdybyśmy to my byli uzdrowieni z trądu albo innego choróbska, na pewno pobieglibyśmy do Pana Jezusa i wyściskalibyśmy Go, wycałowali i bili czołem z uwielbieniem. A w Ewangelii na 10 uzdrowionych, tylko jeden okazał się szlachetny, na dodatek heretyk Samarytanin.

Rzeczywiście podziękowalibyśmy? Pozwolę sobie zaproponować każdemu z was prosty i niedługi test. Niech będzie 10 pytań.

 

  1. Czy podziękowała(e)ś Bogu za sobotni, wczorajszy dzień, ciepły, kolorowy i jesienny?
  2. Czy podziękowała(e)ś Bogu dzisiaj za zdrowie, za to co widziały twoje oczy, słyszały uszy i dotykały ręce?
  3. Czy podziękowała(e)ś Bogu dzisiaj za chleb, masło, herbatę, kawę, pasztet i pomidorową z makaronem?
  4. Czy podziękowała(e)ś Bogu za spokój na niebie nad tobą?  Żadna bomba nie poleciała na twój dom, miasto i ulicę. Nie zawsze tak było, były długie lata, kiedy syreny obwieszczały nalot i lęk, że bomba rozerwie cały dotychczasowy świat.
  5. Czy podziękowała(e)ś Bogu za monety i banknoty, za które kupowała(e)ś dziś benzynę, piwo, szampon i jesienne maliny?
  6. Czy podziękowała(e)ś mamie, ojcu, za to że żyjesz? (albo odmówiłeś modlitwę o szczęśliwą wieczność). Skąd masz to życie? Sam sobie go, pstryknięciem z palców, nie zrobiłeś.
  7. Czy podziękowałeś żonie za wyprasowaną koszulę? Same się nie prostują.
  8. Czy podziękowała(e)ś tym ludziom, którzy dziś uśmiechnęli się do ciebie, przytulili, zagadali i przysłali dobrą, ciepłą wiadomość?
  9. Czy podziękowała(e)ś dzieciom za ich szczebiot, sto razy powtarzane pytania „Co to? Po co?”
  10.  Czy podziękowała(e)ś dziewczynie na kasie, siedzi tam w weekendy po 10 godzin, za marne pieniądze.

 

Koniec testu, jeśli dziękowałeś Bogu i ludziom, wliczasz się w te 10 procent ludzi szczęśliwych, którzy widzą, słyszą i czują, że codziennie obsypywani są niezliczonymi darami.

 

Kazanie dźwiękowe: www.itinerarium.pl

 

Liturgia słowa

 

(2 Krl 5,14-17)
Wódz Syryjski Naaman, który był trędowaty, zanurzył się siedem razy w Jordanie, według słowa męża Bożego, a ciało jego na powrót stało się jak ciało małego dziecka i został oczyszczony. Wtedy wrócił do męża Bożego z całym orszakiem, wszedł i stanął przed nim, mówiąc: Oto przekonałem się, że na całej ziemi nie ma Boga poza Izraelem! A teraz zechciej przyjąć dar wdzięczności od twego sługi! On zaś odpowiedział: Na życie Pana, przed którego obliczem stoję – nie wezmę! Tamten nalegał na niego, aby przyjął, lecz on odmówił. Wtedy Naaman rzekł: Jeśli już nie chcesz, to niechże dadzą twemu słudze tyle ziemi, ile para mułów unieść może, ponieważ odtąd twój sługa nie będzie składał ofiary całopalnej ani ofiary krwawej innym bogom, jak tylko Panu.

(Ps 98,1-4)
REFREN: Pan Bóg okazał ludom swe zbawienie

Śpiewajcie Panu pieśń nową,
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica,
i święte ramię Jego.

Pan okazał swoje zbawienie,
na oczach pogan objawił swoją sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i na wierność swoją
dla domu Izraela.

Ujrzały wszystkie krańce ziemi
zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio.
cieszcie się, weselcie i grajcie.

(2 Tm 2,8-13)
Pamiętaj na Jezusa Chrystusa, potomka Dawida! On według Ewangelii mojej powstał z martwych. Dla niej znoszę niedolę aż do więzów jak złoczyńca; ale słowo Boże nie uległo skrępowaniu. Dlatego znoszę wszystko przez wzgląd na wybranych, aby i oni dostąpili zbawienia w Chrystusie Jezusie razem z wieczną chwałą. Nauka to zasługująca na wiarę: Jeżeliśmy bowiem z Nim współumarli, wespół z Nim i żyć będziemy. Jeśli trwamy w cierpliwości, wespół z Nim też królować będziemy. Jeśli się będziemy Go zapierali, to i On nas się zaprze. Jeśli my odmawiamy wierności, On wiary dochowuje, bo nie może się zaprzeć siebie samego.

(1 Tes 5,18)
Za wszystko dziękujcie Bogu, taka jest bowiem wola Boża względem was w Jezusie Chrystusie.

(Łk 17,11-19)
Stało się, że Jezus zmierzając do Jerozolimy przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. Gdy wchodzili do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami. Na ich widok rzekł do nich: Idźcie, pokażcie się kapłanom. A gdy szli, zostali oczyszczeni. Wtedy jeden z nich widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu. A był to Samarytanin. Jezus zaś rzekł: Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec. Do niego zaś rzekł: Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła.

Itinerarium , , ,

26 responses to DZIESIĘĆ PROCENT SZCZĘŚLIWYCH


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.