BEZUŻYTECZNA SŁUŻĄCA

Kazanie na 27 niedzielę zwykłą  6 października 2013

  Wstaje najpóźniej o 5:30. Musi obudzić trójkę dzieci, umyć i ubrać je, podać śniadanie i rozwieźć do przedszkola i szkoły. Mąż wymyka się do pracy przed szóstą. Ona, kiedy już porozwozi dzieci, też jedzie do pracy. I bardzo się spina, żeby po piętnastej pozbierać pociechy, od poniedziałku do środy, w czwartek i piątek robi to mąż.

Już w mieszkaniu nastawia zupę i ziemniaki, z najstarszą córką i mężem siadają do obiadu, reszta jada coś w stołówkach, ale chętnie jeszcze coś przegryzie z maminej kuchni. Pod wieczór trzeba przeglądnąć lekcje, coś tam wytłumaczyć i oczywiście ugotować i wstawić do lodówki obiad na jutro. W piątek jeszcze dochodzi duże pranie, w sobotę zakupy na cały tydzień, a w niedzielę wyjście do kościoła. Rzadko słyszy słowo „Dziękuję”, ale nawet nie czeka na to. Wszystko robi normalnie.

Usłyszy dziś w kościele: „Kto z was, mając sługę, który orze lub pasie, powie mu, gdy on wróci z pola: Pójdź i siądź do stołu? Czy nie powie mu raczej: Przygotuj mi wieczerzę, przepasz się i usługuj mi, aż zjem i napiję się, a potem ty będziesz jadł i pił? Czy dziękuje słudze za to, że wykonał to, co mu polecono? Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać”. Nie pomyśli chyba, że to ona jest tą służącą, która po pracy musi jeszcze podać posiłek rodzinie.  Służącą, której się nie dziękuje, a jeśli już to raz w roku na Dzień Matki.

Kobieta, o której piszę, mogłaby spokojnie wyrywać morwy (silnie rozkorzenione), bo jest pełna mocnej wiary i na niej spełnia się słowo Chrystusa o potędze wiary („ziarnko gorczycy”). Ten ma najsilniejszą wiarę, kto bez laurów i podziękowań, pokornie i cierpliwie służy co dzień. I tylko z takiej służby wiary zaczerpnąć mogę.

 

Kazanie dźwiękowe: www.itinerraium.pl

 

Liturgia słowa

 

 

 

 

 

(Ha 1,2-3;2,2-4)
Dokądże, Panie, wzywać Cię będę, a Ty nie wysłuchujesz? Wołać będę ku Tobie: Krzywda (mi się dzieje)! – a Ty nie pomagasz? Czemu każesz mi patrzeć na nieprawość i na zło spoglądasz bezczynnie? Oto ucisk i przemoc przede mną, powstają spory, wybuchają waśnie. I odpowiedział Pan tymi słowami: Zapisz widzenie, na tablicach wyryj, by można było łatwo je odczytać. Jest to widzenie na czas oznaczony, lecz wypełnienie jego niechybnie nastąpi; a jeśli się opóźnia, ty go oczekuj, bo w krótkim czasie przyjdzie niezawodnie. Oto zginie ten, co jest ducha nieprawego, a sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności.

(Ps 95,1-2.6-9)
REFREN: Słysząc głos Pana, serc nie zatwardzajcie

Przyjdźcie, radośnie śpiewajmy Panu,
wznośmy okrzyki ku chwale Opoki naszego zbawienia.
Stańmy przed obliczem Jego z uwielbieniem,
radośnie śpiewajmy Mu pieśni.

Przyjdźcie, uwielbiajmy Go padając na twarze,
zegnijmy kolana przed Panem, który nas stworzył.
Albowiem On jest naszym Bogiem,
a my ludem Jego pastwiska i owcami w Jego ręku.

Obyście dzisiaj usłyszeli głos Jego:
„Niech nie twardnieją wasze serca jak w Meriba,
jak na pustyni w dniu Massa,
gdzie Mnie kusili wasi ojcowie,
doświadczali Mnie, choć widzieli moje dzieła”.

(2 Tm 1,6-8.13-14)
Przypominam ci, abyś rozpalił na nowo charyzmat Boży, który jest w tobie przez włożenie moich rąk. Albowiem nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale mocy i miłości, i trzeźwego myślenia. Nie wstydź się zatem świadectwa Pana naszego ani mnie, Jego więźnia, lecz weź udział w trudach i przeciwnościach znoszonych dla Ewangelii według mocy Boga! Zdrowe zasady, któreś posłyszał ode mnie, miej za wzorzec w wierze i miłości w Chrystusie Jezusie! Dobrego depozytu strzeż z pomocą Ducha Świętego, który w nas mieszka.

(1 P 1,25)
Słowo Pana trwa na wieki, to słowo ogłoszono wam jako Dobrą Nowinę.

(Łk 17,5-10)
Apostołowie prosili Pana: Przymnóż nam wiary. Pan rzekł: Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze, a byłaby wam posłuszna. Kto z was, mając sługę, który orze lub pasie, powie mu, gdy on wróci z pola: Pójdź i siądź do stołu? Czy nie powie mu raczej: Przygotuj mi wieczerzę, przepasz się i usługuj mi, aż zjem i napiję się, a potem ty będziesz jadł i pił? Czy dziękuje słudze za to, że wykonał to, co mu polecono? Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać.

 

Itinerarium , ,

31 responses to BEZUŻYTECZNA SŁUŻĄCA


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.