ŚWIĘTY PRAWNUK PAPIEŻA

Czwartek 3 października 2013

Biografie świętych czasem zaskakują i dają wielkie światło. Dziś i jutro w liturgii wspominamy dwóch świętych Franciszków, hiszpańskiego z  Gandii i włoskiego z Asyżu. Czwartkowy patron, św. Franciszek Borgiasz to postać z filmowym życiorysem. Był prawnukiem dość kontrowersyjnego papieża Aleksandra VI i prawnukiem króla Hiszpanii Ferdynanda. Założył rodzinę i miał ośmioro dzieci, pracował na dworze cesarza. Po śmierci żony wstąpił do jezuitów (przyjęty przez św. Ignacego), tam awansował najpierw na prowincjała Hiszpanii, Portugalii i Indii a potem generała całego zakonu. On też przyjmował w Rzymie do nowicjatu św. Stanisława Kostkę. Przeżył 62 lata bardzo ciekawego i burzliwego życia. Został dość szybko beatyfikowany i kanonizowany.

Przypominam postać Franciszka Borgiasza z pewnym przesłaniem. Nie możemy zrobić w życiu niczego takiego, co by mogło przeszkodzić nam w osiągnięciu świętości. Cokolwiek mielibyśmy w życiorysie z przeszłości, może być fundamentem świętości. Nie przekreśla nas ani historia naszej rodziny ani rzekome determinacje środowiskowe ani nikłe predyspozycje.

Wiem, że nawoływanie do świętości nie za bardzo dziś przekonuje. Przypominam więc tylko, że nikt z nas nie ma nieprzezwyciężalnych przeszkód w drodze po aureolę.

Itinerarium , , ,

16 responses to ŚWIĘTY PRAWNUK PAPIEŻA


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.