DOBRZY LUDZIE DOBRE OWOCE

 

 

Kazanie na zwykły dzień

Środa 26 czerwca 2013

 

Czytałem ewangelię na dzisiaj, o drzewach, które wydają dobre owoce. I od razu przyszli mi na myśl ludzie. Poprzedniego dnia jednak trochę podróżowałem i widziałem już naprawdę pokaźne owoce w przydrożnych sadach. Dojrzewają i przejrzewają czereśnie, czerwienią się wiśnie, małe tego roku ale zawsze to owoc, wczesne jabłka gotowe są do zerwania. Pomyślałem sobie, że to właśnie są dobre drzewa, dobre, bo wydają smakowite i dobre owoce. Najprostszy test, absolutnie pewny.

W czasach Jezusa winogrona i figi były smakołykami w cenie, stąd ich obecność w przypowieści Jezusa. Z kolei ciernie i osty, były bezowocne, wyjawiały ziemię, dlatego zasługiwały na miano roślin bezwartościowych (co nie znaczy, że brzydkich).

Wracam do ludzi, których widzę w ewangelicznej perspektywie dobrych drzew, dobrych, ponieważ widzę i znam ich dobre owoce. Przyszli mi na myśl w kontekście Światowych Dni Młodzieży (najbliższy już w lipcu w Rio de Janeiro). Z wieloma z nich pielgrzymowałem z Janem Pawłem II, od spotkania w Rzymie w 1986 roku. Potem było Santiago de Compostela, Częstochowa, Denver, Paryż, Loreto, Rzym i inne miejsca na świecie.

Jakie owoce wydają teraz te ludzkie dobre drzewa? Jedni pojechali budować Cywilizację Miłości wśród bardzo potrzebujących, daleko od Polski. Służą, na przykład, w szpitalu dla Papuasów w Port Moresby (Nowa Gwinea), w innym szpitalu w Kongo Brazzaville albo w stacji misyjnej w Rwandzie. Inni dobre owoce wydają niedaleko, stworzyli, na przykład, Centrum Wolontariatu (www.wolontariat.or.pl/lublin)  i wychodzą do bezdomnych, uchodźców, więźniów, chorych psychicznie czy dzieci ulicy. Jeszcze inni porwali się na ciekawy pomysł szkoły, mam na myśli lubelską szkołę Skrzydła (www.skrzydła.lublin.pl). Jeszcze inni walczą za pomocą dobrych artykułów czy audycji o los ludzi pokrzywdzonych. Są i tacy, co dobre owoce wydają w stowarzyszeniach i fundacjach, od Dzieła Nowego Tysiąclecia po św. Mikołaja. I tacy, co ratują ludziom kręgosłupy przez znakomitą rehabilitację. I tacy, co nie zapominają o uciskanych Kubańczykach (www.solidarity.com.pl).

I bardzo osobiste zakończenie. Szczerze mówiąc widzę bardzo wiele dobrych owoców, zrodzonych przez dobrych ludzi. I pewien jestem, że w tych ludziach wypełnia się Jezusowa opowieść o dobrych drzewach. Mam nadzieję, że i wielu z was, nie wymienionych tutaj, odnajdzie się w Lesie Dobrych Drzew. Wszystkich, z którymi dane mi było i dane jest, współpracować przy tworzeniu dobrych owoców bardzo serdecznie pozdrawiam. A z innymi na pewno niedługo spotkam się, w końcu tak wiele dobra jest jeszcze do zrobienia.

 

 

 

(Mt 7,15-20)
Jezus powiedział do swoich uczniów: Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia albo z ostu figi? Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. A więc: poznacie ich po ich owocach.

Itinerarium , , , , , , ,

17 responses to DOBRZY LUDZIE DOBRE OWOCE


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.