KAWALER ZE SKŁONNOŚCIĄ DO PIWA

 

 

Piątek 21 czerwca 2013

 

Lubię to. Pewnie niemal wszyscy znamy to z portali społecznościowych. Lubienie może jest i fajne, na pewno bezwysiłkowe i niezobowiązujące. Nie zakłada żadnej aktywności i zaangażowania. Niemniej lubienie rozpowszechniło się i stało się namiastką działania.

Poza lubieniem wiele rzeczy nam się podoba i często to, co nam się podoba staje się pożądane. Nie musi być dobre, prawdziwe, piękne. Musi się nam podobać albo musimy uwierzyć, że coś się nam podoba (nad czym zresztą pracują rzesze specjalistów od marketingu). Politycy zabiegają, aby nam się podobać. Wcale nie muszą cokolwiek wiedzieć, posiadać jakieś umiejętności czy być pracowici. Trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że polityka stała się „sztuką uwodzenia” (o ile się nie mylę wymyślił je czeski ksiądz, Tomasz Halik), dajemy się uwodzić niezwykle banalnie.

Coś lubimy, coś nam się podoba, tak samo z ludźmi. I chyba powoli dzieje się tak, że nie umiemy chcieć. Wertując ewangelie, co rusz spotykam odniesienie do „chcę”. Jezus pyta „Czy chcesz być uzdrowiony?”, w Ojcze Nasz jest „bądź wola Twoja”, na krzyżu Jezus w ostatnim momencie mówi „Chcę!” Dobrze, że to odwołanie do wyboru i woli człowieka zachowało się w tradycji chrześcijaństwa. Przy okazji zawierania małżeństwa (ale i innych sakramentów), padają pytania: „Czy chcesz dobrowolnie i bez przymusu pojąć za małżonkę … ? Czy chcesz wytrwać w tym związku w dobrej i złej doli, dopóki śmierć was nie rozłączy?” Nie ma tam żadnych bajerów w stylu: „Czy podoba ci się ta oto panna, jej jasne loki i idealna figura oraz nieco paskudny charakter?” albo „Czy lubisz tego kawalera, jego skłonność do piwa i brak nastroju do codziennego prania skarpetek?”.

Czy chcesz … W życiu, tak myślę, liczy się to, czego chcemy i to, co wybieramy, a nie to, co lubimy i co nam się podoba. I liczą się tacy ludzie, których wybieramy. A ważni jesteśmy dla tych, którzy nas wybrali. To jest także powód, dla którego Bóg – który nas wybrał – nigdy od nas nie odejdzie, mimo, że ma powody aby czasem nas nie lubić i sami robimy codziennie wiele rzeczy, które się Jemu nie podobają.

Itinerarium , , , , , , , ,

26 responses to KAWALER ZE SKŁONNOŚCIĄ DO PIWA


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.