FOTKA Z FATIMĄ ALBO TAMERLANEM

 

Środa 19 czerwca 2013

 

 

Razem i blisko siebie. Ludzie, jeśli trzeba i możliwe, zawsze winni dążyć do takiej relacji. Razem i blisko siebie to motto tegorocznych obchodów Światowego Dnia Uchodźcy w Lublinie, organizowanych przez środowisko naszego wolontariatu.

My, Polacy, jesteśmy narodem mocno uchodźczym, emigrowaliśmy od XIX wieku do dziś, we wszelkie możliwe strony. Przypuszczalnie około 20 milionów Polaków żyje obecnie poza granicami ojczyzny. Powody naszego uchodzenia były różne, za chlebem, z racji prześladowań, w poszukiwaniu wykształcenia albo z fantazji.

Jesteśmy narodem mocno uchodźczym, ale mocno też zamkniętym na obecność imigrantów. Hasło „Polska dla Polaków” wciąż podzielane jest przez wielu naszych rodaków, głośno czy po cichu. Kilka lat temu apelowałem o pomoc przy znalezieniu pracy dla czeczeńskiej wdowy, samotnie wychowującej w Lublinie czwórkę chłopców. Mąż zginął z rąk Rosjan w trakcie brutalnego dławienia niepodległości Czeczenii. Ogromnie ucieszyłem się z życzliwości pewnej lublinianki, z tego co wiem, wdowa pracuje w jej firmie do dziś.

W najbliższą niedzielę, w ramach obchodów Dnia Uchodźcy, środowisko wolontariatu, od lat zaangażowane w pomoc dla imigrantów, zaproponowało piękny i prosty gest solidarności z uchodźcami. Chodzi o to, aby stanąć obok kogoś z nich, zrobić wspólne zdjęcie i pozwolić, aby taka fotka zawisła w Internecie. Razem i blisko. Takie zdjęcie wprost mówi, że nie boimy się cudzoziemców, nie wstydzimy się stanąć obok nich, że zgadzamy się na ich obecność pośród nas, że ich rozumiemy i przyjmujemy. Mają inne tradycje, czasem inny kolor skóry, wyznają inną religię, inaczej się ubierają.

Do zdjęcia z uchodźcami (w większości przypadków będą to mali tancerze z zespołu „Gwiazdy Czeczenii”) zostali zaproszeni Bardzo Ważni Ludzie z Lublina. Okazało się – wierzę, że tak jest – iż prawie wszyscy Bardzo Ważni Ludzie w naszym mieście w tym dniu są zajęci i nie mogą zrobić sobie zdjęcia z uchodźcami.

Ufam, że wśród was, czytelników tego wpisu, jest wiele Bardzo Ważnych Kobiet i wielu Bardzo Ważnych Mężczyzn, którzy akurat w najbliższą niedzielę 23 czerwca, pomiędzy 15.00 a 16.30 (plac przy Teatrze Andersena, na Starym Mieście w Lublinie) nie będą koszmarnie zajęci i zechcą zrobić sobie zdjęcie z Fatimą albo Tamerlanem oraz zgodzą się wrzucić taką fotkę do Internetu. Razem i blisko siebie.

Itinerarium , , , , , ,

14 responses to FOTKA Z FATIMĄ ALBO TAMERLANEM


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.