PELE ABRAHAM I WSZYSCY INNI

 

 

Poniedziałek 17 czerwca 2013

 

Edson Arantes de Nascimiento, czyli Pele, najlepszy jak dotąd piłkarz w historii futbolu, zaczął grać w swoim klubie w wieku 15 lat. Mając niespełna 17 lat zadebiutował w reprezentacji narodowej Brazylii i strzelił gola. Nieco ponad 16 lat miał z kolei nasz rodzimy wirtuoz piłki, Włodzimierz Lubański, kiedy po raz pierwszy zagrał w składzie polskiej jedenastki (i też strzelił gola!). Przypominam te postaci, aby przekonać was, że nie jesteście za młodzi, aby robić naprawdę piękne i wyjątkowe rzeczy.

Bernard Ollivier, francuski dziennikarz, po skończeniu 60 lat ruszył pieszo Jedwabnym Szlakiem, ze Stambułu w okolice dawnej Mandżurii, przeszedł ponad 12 tysięcy kilometrów. Wymyślił także „Próg”, niezwykłą metodę resocjalizacji młodocianych przestępców (obecnie realizowany jest w Lublinie podobny projekt „Nowa Droga”  www.nowadroga.eu), poprzez długą wędrówkę. Inny niezwykły piechur, Abraham, zaczynał drogę do nieznanej ziemi w wieku 75 lat i była to wyprawa nader udana (daleko sięgając, bez ryzyka Abrahama nie byłoby dziejów naszej wiary i pewnie Itinerarium także …). Przypominam te postaci, aby przekonać was, że nie jesteście za starzy, aby robić naprawdę piękne i wyjątkowe rzeczy.

Wieku nie mierzy się kalendarzem. Znam takich maturzystów (tegorocznych), którzy z ochotą przeszliby na jakąś pomostówkę, a potem na normalną emeryturę. I znam siedemdziesięciolatka, który zaczął niedawno uczyć się dziewiątego języka obcego, bodaj norweskiego (chce czytać Ibsena w oryginale …). Starość ima się nastolatków, a młodość nie opuszcza seniorów.

Siła serca, rozmach myśli, fantazja i wielkie wartości do zdobycia (niczym szczyty w górskim paśmie) decydują o tym, jak żyjemy. Nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, aby zacząć żyć pięknie i wyjątkowo. Pod warunkiem, że zaczniesz dzisiaj.

Itinerarium , , , , , , , , ,

13 responses to PELE ABRAHAM I WSZYSCY INNI


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.