NIE DO MUSKANIA

 

 

Wtorek 11 czerwca 2013

 

Nie wiem czy istnieje „współczesny człowiek”, ale znalazłem wyniki badan, które mówią, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, drastycznie zmniejszyła się zdolność uwagi u ludzi. Współczesny człowiek jest w stanie patrzeć na obraz w galerii maksymalnie przez 5-7 sekund, po czym potrzebuje kolejnego bodźca wzrokowego. Przed piętnastu laty ten czas wynosił ponad 10 sekund. Być może jest to efekt klipu czy spotu, dominujących w Internecie, gdzie co sekundę niemal jest nowy obraz, ruch i zmiana.

Jeżeli ktoś staje przed płótnem „Cierniem ukoronowanie” (Van Dyck) czy jakimkolwiek innym arcydziełem i spogląda na nie przez 5 sekund, co się dzieje? Liźnie? Muśnie? Otrze się?

Rzeczywiście spotykam coraz więcej ludzi, którzy coś liznęli, o coś się otarli i gdzieś przez coś przemknęli. Najzabawniej wygląda to w CV, gdzie w rubryce „doświadczenie zawodowe” można w zasadzie wyczytać tylko „miejsca muśnięć”, bo nie uwierzę, aby ktoś kto zajmował się czymkolwiek przez miesiąc, mógł uczciwie powiedzieć o zdobywaniu doświadczenia.

Obawiam się, że zjawisko ocierania się i muskania, przenosi się także na relacje z innymi ludźmi. Jak długo jesteśmy w stanie wpatrywać się w czyjeś oczy? Jak długo potrafimy razem milczeć? Człowiek potrzebuje skupionej uwagi i słuchania. W pięć sekund chyba nawet nie muśniemy go.

W modlitwie, o ile nie ma być stratą czasu, podstawową sprawą jest zamilczenie i czekanie na Boży impuls, natchnienie i zwiastowanie. Bóg jest Pełnią, w żaden sposób nie poznamy Go w liźnięciu.

„Cierniem ukoronowanie” Van Dycka, zielona dolina z kwiatami, bliski drugi człowiek, Pan Bóg. Nie da się liznąć, musnąć i otrzeć jak chcemy prawdziwie poznać i pokochać. „Skosztujcie jak dobry jest Pan”, „Bierzcie i jedzcie … bierzcie i pijcie …” Całość, pełnia.

Itinerarium , , , , , , , ,

19 responses to NIE DO MUSKANIA


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.