PUŁAPKA SZCZEGÓŁÓW

 

Środa 17 kwietnia 2013

 

 

Ewangelia broni mnie czasem przed tak zwaną pułapką szczegółów. Nieistotne szczegóły, błahe detale, bzdety i drobiazgi mogą decydować o nieodwracalnych stratach bądź zniweczeniu największych szans.

Któregoś razu zgłodniali uczniowie Chrystusa zrywali kłosy zboża, aby coś przekąsić. „Oto twoi uczniowie czynią to, czego nie wolno czynić w szabat!” – wystrzelili z grubej rury faryzeusze. Te kilka kłosów zboża to drobiazg, nic, a jednak stały się zaporą dla zbawienia pobożnych znawców Prawa. Zaślepieni przyczepili się kurczowo do frędzla argumentu, aby nic się w ich życiu nie zmieniło, nawet na dobre (por. Mt 12,1-8)

Inna historia przydarzyła się mieszkańcom kraju Gerazeńczyków, gdzie Chrystus wyzwolił z obłędu człowieka opętanego przez ducha nieczystego (por. Mk 5,1-20). Wyzwolił kosztem dwóch tysięcy świń, w które wstąpiły szatany i „pędem po urwistym zboczu wpadły do jeziora”. Czy przy cierpieniu nieszczęśnika, który mieszkał w grobach, wiązany był łańcuchami i pętami, dniem i nocą wył ze zgryzot i tłukł się kamieniami po górach, mają znaczenie jakieś świnie? Świnie, hodowane nota bene na eksport, bo Żydzi wieprzowiny nie tykali i nie tykają.

Nieistotne detale niestety nadal rozstrzygają o losach ludzi. Przypalone lub niedosolone zupy zamieniają się w bicie po twarzy i długie rozprawy rozwodowe. Podobnie jak nie wyniesione na czas śmieci i nie wyprowadzone na spacer w porę domowe psy. Kwadrans dłużej na dyskotece niejednokrotnie działa jak dynamit w relacjach rodziców z dziećmi. Przypadkowy grymas na twarzy rozdzielił na zawsze niejedną parę zakochanych. Bzdety i pierdoły, a rozstania bezpowrotne.

Znam z opowieści takie historie, że ktoś odszedł od Kościoła, bo nie był w stanie znieść rzężenia organisty w parafii albo drętwych kazań proboszcza. Błahe detale, a strata wielka.

Szczęśliwi ludzie w ogóle nie czują soli w zupach, zza pleców nudnego proboszcza zawsze widzą Rozbawionego Chrystusa, a w grymasach ukochanych dostrzegają niespodziewane ikony miłości.

Szczegóły są pułapką, groźną i przepastną. Musimy je omijać i wznosić się ponad nie. Diabeł tkwi … w szczegółach. A zbawiamy się w rozrzutnej wspaniałomyślności i zapatrzeniu w to, co Wieczne.

Itinerarium , , , , , , , , , ,

30 responses to PUŁAPKA SZCZEGÓŁÓW


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.