FIGLE PANA BOGA I SIOSTRA Z OGRODU

Albo kazanie na początek pontyfikatu Franciszka Pierwszego

Czwartek 14 marca 2013

 

 

Trzynaście lat temu Argentyna otrzymała pierwszego w swojej historii błogosławionego (obecnie już świętego). To Héctor Valdivielso Sáez, a w zakonie Benedykt od Jezusa. FSC, czyli lasalianin, a w tradycji polskiej zakon znany pod nazwą Bracia Szkolni. Potem doszła jeszcze dwójka, Zefiryn Namuncurá, salezjanin (2007) oraz siostra Maria Krescencja Pérez (2012), ze  Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Maryi Panny z Ogrodu (piękne, prawda?). Na końcu wklejam linki do jako tako opracowanych biografii, to zaraz stanie się modne.

Ziemia argentyńska, ku zaskoczeniu całego świata i Kościoła, wydała Ojca Świętego, w wersji polskiej przeżywałem to już w 1978 r.  Po okresie „italizacji” Watykanu (do wyboru Wojtyły) oraz trwającej jeszcze dłużej „europeizacji” (do zakończenia pontyfikatu Benedykta XVI), mamy papieża z „jeszcze bardziej dalekiego kraju”. Przypominam, że Jan Paweł II nazywany był papieżem z dalekiego kraju – „Przybywam z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej” (zaraz po wyborze, 16 października 1978). Z jeszcze bardziej dalekiego kraju, albo prawie z końca świata przybywa Franciszek – „Dobrze wiecie, że zadaniem konklawe było wybranie biskupa dla Rzymu. Wydaje się, że moi bracia kardynałowie wybrali go z końca świata” (Franciszek I, wczoraj wieczorem).

Niczego na razie nie sposób przewidywać i nie będę silił się na proroctwa, bo jestem słaby w tej materii. Ale uwielbiam ewangeliczny paradygmat, który da się streścić w formule Niemożliwe jest Możliwe. Niemożliwe, żeby Bóg stał się człowiekiem, jest możliwe i stało się możliwe. Niemożliwe, żeby Człowiek z umarłych żywy powstał, stało się możliwe. W 1978 roku Niemożliwe by nie-Włoch został głową Kościoła, stało się możliwe. W 1980 i 1989 Niemożliwe, aby upadł bestialski system komunistyczny, stało się możliwe. Wczoraj Niemożliwe, by do Watykanu wprowadził się ktoś spoza Europy, stało się możliwe.

Polecam każdemu z Was, aby zrobił sobie listę rzeczy Niemożliwych. Prawdopodobnie w tych miejscach czekają nas Największe i Najmilsze Niespodzianki! Tak to Pan Bóg figlami się popisuje i zmienia naszą nudną historię.

 

http://gosc.pl/doc/1364379.Argentyna-ma-nowa-blogoslawiona

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zefiryn_Namuncur%C3%A1

http://pl.wikipedia.org/wiki/Benedykt_od_Jezusa

Itinerarium , , , , , , , , , ,

29 responses to FIGLE PANA BOGA I SIOSTRA Z OGRODU


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.