I PŁATKI I SKARPETY

 

Środa 13 marca 2013

 

 

Miłość jest największa. Prawda. Ale uwiarygodnia ją konkret. Ten, który ogłosił miłość jako największą, Jezus, nadał jej bardzo prozaiczny i konkretny wymiar. Choć zwykle umyka nam to przy lekturze (słuchaniu) Ewangelii. Koncentrujemy się na „Jestem Drogą, Prawdą i Życiem” i wielu innych wspaniałych logiach Chrystusa.

Spójrzmy na konkrety z działania i życia Jezusa. Zobaczył teściową Piotra w wysokiej gorączce i rozkazał, aby ją opuściła. Dostrzegł, że Piotr próbuje łowić ryby parę metrów od brzegu, wysłał go na lepsze miejsce – „Wypłyń na głębię!” I nie doszukujmy się tu metafory, to jest naprawdę mądra rybacka porada! Uzdrowionemu trędowatemu konkretnie nakazuje: „Idź i pokaż się kapłanowi.” – tak nakazywały przepisy, co prawda niemądre, ale przepisy obowiązujące. Młode wino należy lać do nowych bukłaków, a do starych ubrań nie wolno przyszywać łat z mocnego, nowego sukna. Pierwsze doskonale wie każdy winiarz a drugie nawet średnio inteligentny krawiec. I tak przez całą Ewangelię. Na końcu, cały we krwi i pocie, kątem oka, Jezus widzi dogorywającego zbrodniarza, zwanego Dobrym Łotrem, i za friko daje mu szczęśliwą wieczność – „Dziś ze mną będziesz w raju!” Konkret, który rozstrzyga o całym losie nieznanego hultaja.

Miłość jest największa. Prawda. Ale uwiarygodnia ją konkret. Dlatego pytaj czy twoja żona woli na śniadanie musli czy płatki z kukurydzy. Konkret. I zrób jej te ulubione. Dlatego podaruj mężowi skarpetki trekkingowe a nie jakieś badziewie z nylonu. Konkret. I jak się starasz o narzeczoną, to nie skąp na naręcze róż, tłumacząc, że stokrotki to też kwiaty (albo na odwrót). Konkret. Miłość polega na smakujących dobrze płatkach i skarpetach trekkingowych, a nie na wesołych uniesieniach. Miłość jest największa. Prawda. Ale uwiarygodnia ją konkret.

Itinerarium , , , , , , , ,

34 responses to I PŁATKI I SKARPETY


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.