FIGA Z ODŁOŻONYM WYROKIEM

Kazanie na 3 Niedzielę Wielkiego Postu

3 marca 2013

 

Figowiec z dzisiejszej Ewangelii dostał rok szansy. I nie wiem czy buchnął okrągłymi owocami ze słodkim miąższem. A może skończył marnie, wycięty przez rozgoryczonego ogrodnika, nie wiem.

Tę ewangelię słyszeliśmy w niedzielę 7 marca 2010 roku – czytania niedzielne powtarzają się w cyklu trzyletnim – o ile byliśmy wtedy w kościele. Ja nawet ją czytałem. I wy i ja mieliśmy zatem trzy lata szansy na nawrócenie i wydanie dobrych owoców. Muszę się przyznać, że starałem się dobrze pod tym względem wykorzystać te lata szansy. Ale cieszę się, że te słowa czytam i słyszę jeszcze raz dziś, bo sporo nadal mam do zrobienia i nawrócenia. Cicho zatem, jak ten jasnoszary figowiec, szepcę: „Panie pozostaw mnie jeszcze na rok …”

A ten oklepany zwrot „nawrócić się”? Nie będę strzępił języka (klawiatury), tyle tylko powiem, że to jest ta najbardziej odkładana przez ciebie i przeze mnie sprawa. Inna u ciebie, inna u mnie, ale najbardziej odkładana.

 

Kazanie w wersji dźwiękowej – www.itinerarium.pl

 

LITURGIA SŁOWA

 

(Łk 13,1-9)
W tym czasie przyszli niektórzy i donieśli Mu o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar. Jezus im odpowiedział: Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, że to ucierpieli? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie. I opowiedział im następującą przypowieść: Pewien człowiek miał drzewo figowe zasadzone w swojej winnicy; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł. Rzekł więc do ogrodnika: Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym drzewie figowym, a nie znajduję. Wytnij je: po co jeszcze ziemię wyjaławia? Lecz on mu odpowiedział: Panie, jeszcze na ten rok je pozostaw; ja okopię je i obłożę nawozem; może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz je wyciąć.

Itinerarium , , , ,

14 responses to FIGA Z ODŁOŻONYM WYROKIEM


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.