NAJLEPSI LUDZIE NA ŚWIECIE

Czwartek 7 lutego 2013

 

 

Powoli uczę się od Pana Jezusa najtrudniejszej sztuki. Jak On w niepiśmiennym tchórzu, Kefasie a potem Piotrze, widział świętego i głowę chrześcijaństwa? Trochę tak, jakby zaryzykować i dać kiepskiemu traktorzyście do prowadzenia pociąg z tysiącem ludzi. Ale się udało.

Jak Jezus w zrujnowanej kobiecie z Magdali zobaczył świadka swojego zmartwychwstania i uczynił z niej świętą – Magdalenę –  którą teraz wzywamy w Litanii do Wszystkich Świętych? Jak Mu się udało trafić do konusa Zacheusza i to tak, że ten połowę swojego wielkiego majątku rozdał ubogim a tym, których skrzywdził wynagrodził poczwórnie (Łk 19,1-10) ?

Ta najtrudniejsza sztuka, to zdolność widzenia piękna i dobra w ludziach, zachwytu ich wyjątkowością i cudownością. Nabieramy się na medialny kicz, który wciska nam, że ludzie to aferzyści, niedojdy, głupole, oszuści, skandaliści i brutale.

Mamy wkoło siebie dobrze znanych ludzi, żony, mężów, córki i synów, siostry i braci. Dobrze ich znacie, dali się wam w skórę nie raz. O nie, nie, nie, nie!

To są święci, bardzo święci ludzie, najlepsi jakich mogliście spotkać w życiu! I ja się także tej sztuki uczę, po Bożemu widzieć ludzi, widzieć w nich same najlepsze rzeczy (bo te wredne i paskudne to diabeł kolekcjonuje).

Itinerarium , , , , ,

11 responses to NAJLEPSI LUDZIE NA ŚWIECIE


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.