WDZIĘCZNOŚĆ MARII

Sobota 8 grudnia 2012

Mijamy na ulicach ludzi, którzy wyciągają ręce po nasze złotówki. Nie wiemy czy dajemy na chleb czy na tanie wino.

Moja znajoma, wcale nie za bogata, ale zdolna i zaradna, co pewien czas dostaje jakieś pieniądze. Zwykle są to premie lub nagrody za wygrane w różnych twórczych konkursach. Co ludzie robią w takich sytuacjach? Opijają sukces, leje się wino i koniak.
Maria zadziwiła mnie swoją filozofią, którą zamienia w czyn. Twierdzi, że talent otrzymała za darmo od Pana Boga i nie bardzo jak ma się Mu odwdzięczyć. Kiedy dostała w nagrodę tysiąc złotych, jedną dziesiątą, stówkę, zaniosła rodzinie z wyższego piętra. „Tam jest piątka dzieci, ja mam jedno, więc na pewno im się przydadzą pieniądze”.
I tak z talentu Marii ucieszył się pan na wózku inwalidzkim, który sprzedaje na pobliskim targu cebulę i czosnek. Pieniądze trafiły też do rodzeństwa z domu dziecka, które akurat się usamodzielniało, przy niewielkiej dotacji ze strony państwa.
Maria prowadzi swój jednoosobowy Ośrodek Pomocy Siostrzanej i Braterskiej od ponad ćwierć wieku. Nigdy nie daje pieniędzy na ulicy. Sama wychwytuje ludzi, którym warto pomóc. Rozdaje swoje nagrody po „rozpoznaniu”. Kiedy powiedziałem jej, że to co robi jest niezwykłe, zdziwiła się. „No chyba większość ludzi tak postępuje, nie?”Pan Bóg po „rozpoznaniu” sytuacji na ziemi, zdecydował się dać nam Syna, i tak się Boże Narodzenie stało faktem w naszej historii. Tamto historyczne dokonało się przez Marię z Nazaretu. A trwa nadal przez Marię z Lublina i tysiące innych bezimiennych naśladowców Pana Boga. Więcej szczęścia jest w dawaniu (choćby stówki) niźli w braniu (choćby tysiączłotowej nagrody).
PS.1 W Adwencie opowiadam w Itinerarium historie, w których otarłem się jakoś o Boże Narodzenie. To sytuacje, które nazwałbym nawet Bożym Narodzeniem, choć chyba żadna z nich nie wydarzyła się w czasie Świąt. Wszystkie historie są prawdziwe, albo w nich uczestniczyłem albo znam je ze słyszenia, ale z pewnego źródła. Czasem napiszę dlaczego konkretna historia dawała mi przedsmak Bożego Narodzenia. Bożego Narodzenia, Tajemnicy, którą niestety chyba zatracamy w coraz bardziej bezsensownym świętowaniu.
PS. 2 Dziś Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – kazanie w wersji dźwiękowej znajdziecie na stroniewww.itinerarium.pl

KAZANIE

Itinerarium , , , , , ,

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.