ENTER W RĘKACH SZALEŃCA

Sobota 24 listopada 2012

Nie zgrzyta się zębami naciskając przycisk. Guzik jest guzikiem. Nie ma dla palca znaczenia, czy naciśnięcie przycisku uruchamia maszynkę do lodów, podłącza prąd do sieci elektrycznej czy spuszcza bombę atomową. Gest, który rozpocznie Apokalipsę, nie będzie się różnił od innych gestów – i będzie dokonany, jak wszystkie identyczne gesty, przez kierowanego rutyną i znudzonego nią operatora. Jeśli coś symbolizuje szatański charakter naszej sytuacji jest to właśnie niewinność gestu, nieistotność wysiłku i myśli potrzebnej do wywołania kataklizmu, każdego kataklizmu, łącznie z globobójstwem.
Dwa miesiące temu mówił tak prof.. Zygmunt Bauman na Kongresie Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie, przytaczając opinie Gunthera Andersa, filozofa i dziennikarza zmarłego w 1992 r. Przypomniałem sobie tę refleksję w związku z niedoszłym zamachem planowanym w Polsce przez sławnego już Brunona K. Przeczytałem bardzo dużo krotochwilnych komentarzy, w których dominowała nuta rozczarowania – powiedziałbym – słabością fabuły. Norwegowie (Breivik) mieli fabułę bardziej przejmującą, a my wiadomo, wciąż gonimy Zachód.
Świętej pamięci Arcybiskup Józef Życiński porównywał dzisiejsze poczynania mediów do dawnych zachowań ludów pierwotnych, naparzających się maczugami. Maczugi zostały zastąpione artykułami, filmikami i fotkami, naprawdę można dołożyć konkurentom lub wrogom. Rolę maczugi spełniają dziś wpisy w Internecie, blogi i fora, zwane dyskusyjnymi. Jakiś klawisz „enter” może też posłużyć do uruchomienia Apokalipsy, wszystko dziś uwikłane jest w sieć. A „enter” to tylko niewinny przycisk.
Wiara Czesława Niemena, że „ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim” („Dziwny jest ten świat”) chwieje się. Wystarczy jeden Breivik lub Brunon K. Taka jest cena demokracji, również w sieci, dostęp do „enter” mają też szaleńcy i znudzeni operatorzy.
Życie co prawda jest przepiękne i wspaniale jest dożyć każdego następnego dnia, ale klawisz „enter” mają pod ręką prawie wszyscy.

Itinerarium , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.