TAK TAK LUB NIE NIE

Kazanie na Zaduszki

Piątek 2 listopada 2012

 Kiedykolwiek stawiamy sobie pytanie o życie wieczne – naszych bliskich zmarłych czy nasze – wkraczamy w sferę gdzie odpowiedź musi mieć charakter „Tak, tak” lub „Nie, nie”. Zgłupiejemy jeśli będziemy odpowiadać „Być może”, „Na sto procent nie jestem przekonany”, „Raczej nie”, „Przychylam się bardziej do wersji …”, „Przypuszczam, że …”

Życie wieczne nie jest kwestią dowodów, ponieważ wielu filozofów może nam dostarczyć wątpliwości czy w ogóle istniejemy. Wieczność to droga, którą rozpoczynamy tutaj, na ziemi, a potem tylko przechodzimy przez bramę, do życia odmienionego, nowego, bezkresnego.

Nie będę się wysilał, aby jakoś ekscentrycznie tę drogę opisywać. Ponad 2 000 lat temu, pewien odważny człowiek zadał pytanie o wieczność. I otrzymał odpowiedź. Ja się tej odpowiedzi i drogi staram trzymać. A było to tak:

A oto powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Go na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?»  Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego. Jezus rzekł do niego: «Dobrześ odpowiedział. To czyń, a będziesz żył» Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?»
Jezus nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko że go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko:  podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go.  Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: “Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”.  Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź, i ty czyń podobnie!»

(Łk 10, 25 – 37)

 

Itinerarium , , , , , , , , , , ,

1 response to TAK TAK LUB NIE NIE


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.