NAŁOGI ŚWIĘTYCH

Kazanie na uroczystość Wszystkich Świętych
Czwartek 1 listopada 2012

Wśród świętych (wszystkich) byli tacy co palili papierosy. Wiem o dwóch takich, a jednego nawet poznałem osobiście. O innym wiem, że palił fajkę. Wiem także, że niektórzy ze świętych pili wino a nawet wódkę. O jednej świętej wiem z lektury Ewangelii, że źle się prowadziła, a o innym jeszcze, że był skorumpowany (Magdalena i Mateusz).
Wśród nieświętych (tzn. tych, których nie ma w oficjalnym katalogu) są tacy, co nie palili papierosów, nie pili wina, prowadzili się bardzo dobrze i przez myśl nie przeszła im korupcja. Dziwna to sprawa, ale fakt. Tak mi nawet przeszło przez myśl, że wielu pobożnych i absolutnie bezgrzesznych ludzi bardzo dobrze gra rolę świętych.
To w końcu kto jest i może być świętym? Ja myślę, że świętym zostaje się nie z powodu zrobienia czy niezrobienia czegokolwiek. Święci zostają świętymi niejako przy okazji. Są bardzo normalni, robią swoje, próbują kochać Pana Boga i ludzi. Dopiero później ktoś inny, po latach, uzna, że ta normalna miłość i normalne życie (a czasem i śmierć), to właśnie świętość.
Święci mieli (i mają) odwagę być sobą. A człowiek jest sobą, jeśli ryzykuje codzienne miłowanie Pana Boga i ludzi i jeszcze siebie samego. To jedyny nałóg – miłość – który bardzo się Wszechmogącemu podoba.

Kazanie dźwiękowe: www.itinerarium.pl

Itinerarium , , , , , , , , ,

1 response to NAŁOGI ŚWIĘTYCH


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.