STARA WIARA

Sobota 3 listopada 2012

To jest stara wiara, ale i ja najmłodszy nie jestem. W oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, czyli od 1 do 8 listopada włącznie, można codziennie uzyskać odpust zupełny dla jednej zmarłej osoby.
Jest kilka prostych warunków, aby ten odpust ofiarować za 8 bliskich nam osób. Trzeba przyjąć komunię świętą w intencji tej osoby, nawiedzić cmentarz (lub kościół albo kaplicę; albo w przypadku choroby – mieć takie pragnienie), odmówić „Ojcze Nasz” i „Wierzę w Boga” (dowolne – pacierzowe lub mszalne) oraz dowolną modlitwę w intencjach, które poleca Ojciec Święty.
Powtarzam, to jest stara wiara, mało przystająca do fantazji współczesnych. Kiedyś pewien młody człowiek ostro mnie przyatakował za „szerzenie ciemnoty” w postaci ogłaszania i popierania odpustów za zmarłych. Zauważył, że zupełnie nie widzi związku pomiędzy spacerowaniem na cmentarz i odmawianiem takich a nie innych wezwań, a szczęściem wiecznym zmarłych. Sugerował, że to jakieś szaleństwo.
A owszem, to faktycznie szaleństwo, odpowiadałem wówczas i odpowiadam teraz. Ale czy ludzie z miłości nie robili większych szaleństw i przedziwnych rzeczy?
Powtarzam, to jest stara wiara. Tak jak i wiara w miłość, też stara wiara.

Itinerarium , , , , , ,

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.