POPARCIE DLA LUTRA

Środa 31 października 2012

 

Zapewne część młodego pokolenia bawić się będzie dziś w dziwactwa Halloween, nic to, znam głupsze zabawy i większe paranoje. Ja bez obaw wyrecytuję hymn „Ein feste Burg ist unser Got”, który wyśpiewany zostanie 31 października w większości tzw. kościołów protestanckich. Okazją jest wspomnienie wydarzeń sprzed prawie 500 lat, kiedy Maricn Luter przybijał do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze swoje słynne 95 tez.

Z dziedzictwa Lutra narodziła się zasada „Sola Scriptura”, czyli „Tylko Pismo Święte”. I choć od doktryn kościołów protestanckich wiele nas katolików dzieli, nie miałbym nic przeciwko temu, aby 31 października był Wielkim Świętem Biblii dla wszystkich chrześcijan. A może takie święto trochę wyhamowałoby sympatię do Halloween oraz pozwoliło bardziej ewangelicznie spojrzeć na tzw. „Święto Zmarłych” ?

Moim zdaniem potrzeba nam wciąż więcej Biblii i reforma Lutra w tym sensie wcale się nie zakończyła. Nie lubię sytaucji kiedy ktoś pyta mnie: „Niech mi ksiądz wytłumaczy, co znaczy ten fragment w Piśmie Świętym …” W takich razach próbuję wyjaśniać, że Biblia nie jest własnością księdza i że nie jest on jedyną osobą zdolną najgłębiej rozumieć stronice Świętej Księgi. Znam wiele osób, bez święceń kapłańskich, kobiet i mężczyzn, które kochają bardzo gorąco Słowo Boże i poświęcają mu o wiele więcej czasu niż ja czy inny ksiądz. Biblia jest Księgą każdego wierzącego, a myślę, że i każdego człowieka. Warunkiem jej dobrego zrozumienia jest miłość i wierność, podobnie zresztą jak w każdej innej sensownej relacji.

Ponadto istnieją jasne kryteria prawowierności w odniesieniu do rozumienia Biblii. Kto jest człowiekiem pokoju, kto niesie życzliwość i pojednanie, kto staje przy biednym, głodnym i chorym, kto wreszcie mocniej, głębiej i goręcej stara się kochać ludzi, ten najlepiej rozumie Księgę i jest wybornym biblistą. A kwestia, co napisano w jakim rozdziale i wersecie, owszem jest pożyteczna dla nauki zwanej biblistyką, ale do zbawienia zbędną.

Więcej Biblii w naszym życiu, popieram ten postulat Lutra i innych. Więcej pokoju, życzliwości, pojednania, solidarności i miłości, gościnności i serca, współczucia i wspaniałomyślności. Więcej Biblii! Popieram Lutra.

I bez obaw recytujmy dziś „Ein feste Burg ist unser Got”:

 

 
Nasz Pan Bóg to potężny mur, Wój mężny i miecz srogi.
Uchroni nas od razów, co Spadają nam na głowy.
Lecz nasz odwieczny grzech Rozpala Jego gniew
On ma moc i wie Jak uderzać i gdzie
Równego sobie nie ma.
Na nic się zda moc nasza. Wnet zginiemy pokonani
Lecz oto walczy za nas ten, Który jest naszym Panem
Czy imię Jego znam? Jezus Chrystus nasz Pan.
Wszystkie zastępy jego, Nie masz Boga innego.
Nikt Mu pola nie zdzierży.
I choćby diabły ze wszech stron Groziły nam pożarciem
Nie zachwiejemy się, bo On Nie da nas porwać czartom
Niech świata książę zły Szczerzy straszliwe kły
Nie wyrządzi nam zła Boża prawda wciąż trwa
Kłam da mu jedno słowo.
Nie stchórzy nigdy słowo, nie– Choćby oszalał Szatan
Sam Bóg wziął sprawę w ręce swe Nie grozi nam zagłada.
Niechże nas zabijają, Z wszystkiego okradają.
Nie przepadniemy wraz, Prędko minie ich czas,
Bóg walkę tę zwycięży

 

Itinerarium , , , , , , , , , , , , , , ,

1 response to POPARCIE DLA LUTRA


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.