DNI BEZ CIASTKA

Środa 10 października 2012

Tuż po wojnie (tej ostatniej, zakończonej w 1945 r.), brakowało w Polsce wszystkiego. Chleba, mięsa, cukru, oleju, kartofli, a nawet mąki. Władze starały się jakoś łagodzić trudną sytuację. W wielu miastach i regionach wprowadzano wówczas „Dni Bez”. W latach 1946-1947 zaprowadzono, na przykład, „Dni Bezciastkowe”, co oznaczało konkretnie, że we wtorki, środy, czwartki i piątki, obowiązywał urzędowy zakaz sprzedaży wszelkich ciast i pączków. Powodem był nagminny deficyt mąki i cukru. Podobnie, z racji niedoboru mięsa, poniedziałki i piątki były „Dniami Bezmięsnymi”.
To jeszcze może śmieszyć. Zgrozą powiewa zaś z informacji (udokumentowanych), że w Lublinie (1946) w jednym z punktów dożywiania dzieci rządowa kontrola nie napotkała żadnego dziecka. W kolejce po chleb i zupę stali tylko rodzice. Dzieci w tym czasie leżały rozchorowane z powodu niedożywienia albo nie miały butów i stąd same przyjść nie mogły. W Gnieźnie i Kielcach pojawiły się patrole milicyjne, próbujące wyłapywać bandy porywające „dzieci na kiełbasę”.
To wszystko działo się nie tak dawno, niespełna 70 lat temu. I wcale nie ma pewności, że nigdy się nie powtórzy. W naszej epoce, przeżartej, przepitej i chorobliwie przesyconej smakołykami, gubimy podstawowe punkty odniesienia. Jeszcze raz przypomnę, że w każdej sekundzie, każdej sekundzie, umiera jedno dziecko. Z powodu głodu albo chorób wywołanych niedożywieniem lub brakiem czystej wody pitnej. Napiszę: Czad, Republika Środkowej Afryki, Somalia, Etiopia, Mali i Niger. Państwa w głodzie. Mało kto zapamięta lub zna.
Siadamy w pizzerii. Ty zamawiasz pizzę z owocami morza, ja tę z boczkiem i cebulą.

Itinerarium , , , , , , , , , ,

3 responses to DNI BEZ CIASTKA


 1. Gosia

  ..dobrze o tym pamiętać, kiedy siadamy do stołu.. dobrze pamiętać, a jeszcze lepiej postanowić, że zjem coś prostszego i zaoszczędzę parę „groszy”, które mogę przekazać tym, których stoły puste.. Wiem – nie pomożemy wszystkim głodnym ,ale „jak nie można dużo – to mało” (św. Brat Albert)
  pozdrawiam

 2. Słyszałam, że są organizacje, które pomagają głodującym dzieciom.
  czy ktoś mógłby mi wysłać kontakt do takiej organizacji – wiarygodnej i sprawdzonej?

  • Gosia

   Pani Anno, myślę, że taką organizacją jest Polska Akcja Humanitarna (stronę internetową znajdzie Pani bez problemu). Swoją drogą polecam Pani audycję „Biuro Myśli Znalezionych” z dnia 30 września b.r. – jest to wywiad z panią Janiną Ochojską – szefową PAH-u. Można tego posłuchać (i obejrzeć) na internetowej stronie Radiowej Trójki.
   (mam nadzieję, że Ksiądz Mieczysław nie będzie miał mi za złe, że za pośrednictwem Itinerarium przekazuję te informacje)
   pozdrawiam

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.