ZAPOMNIANE CLOU

Wtorek 9 października 2012

W ostatnim czasie wyszło na to, że jestem niedouczony i to w teologii. Nie wiedziałem, na przykład (o czym wszyscy już ponoć wiedzą), że w grudniu tego roku będzie koniec świata. Nie znałem także wizji Marii z Irlandii, rozpowszechnianych dość obficie. Nie znam także przesłania Glorii Polo z Kolumbii, która sama pisze, że „trafiona piorunem stałam u bram Nieba i piekła”. O objawieniach w Garabandal (Hiszpania), gdzie ponoć ukazywał się Michał Archanioł i Matka Boża, nie wiem prawie niczego. O holenderskim wizjonerze, panu Leo de Bondt dowiedziałem się przez przypadek.
Z żadnej z tych historii nie naśmiewam się i nie wiem ile w nich fantazji ludzkiej. Nie twierdzę też absolutnie, że końca świata nie będzie w bliskim już grudniu. Może być nawet wcześniej, a może później.
Przechowuję jednak z uwagą w pamięci słowa z Ewangelii:
„ Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: “Ja jestem” oraz: “Nadszedł czas”. Nie chodźcie za nimi!” (Łk 21,8). I inne: „ Lecz o dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec.” (Mt 24,36). Spotkałem żartobliwe dopowiedzenie „oraz Świadkowie Jehowy”, ale to ze względu na wielokrotne podawanie określonych dat końca świata przez niektórych członków tej organizacji (jak dotąd chybionych).
W pierwszych parafiach, tych odnotowanych w Piśmie Świętym, też był problem z różnymi przepowiedniami. Tymoteusz, zarządzający wspólnotą w Efezie otrzymuje na przykład taką radę od św. Pawła: „Proszę teraz, abyś nakazał niektórym zaprzestać głoszenia niewłaściwej nauki, a także zajmowania się baśniami i genealogiami bez końca. Służą one raczej dalszym dociekaniom niż planowi Bożemu zgodnie z wiarą” I zaraz, w następnym zdaniu Paweł przypomina w jednej frazie clou Ewangelii: „Celem zaś nakazu jest miłość” ( 1 Tmt 1,3-5).
Nie wiem kiedy będzie koniec świata i nie wiem co pewnego jest w nowych objawieniach. I nawet mnie to za bardzo nie ciekawi. Boję się tylko, abym nie zaniedbał gorącej i szczerej miłości.

Itinerarium , , , , , , , , , ,

2 responses to ZAPOMNIANE CLOU


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.