MARZENIE EUROPY

Poniedziałek 23 lipca 2012

Feministki, nie wiedząc o tym, mają swoją patronkę. Kobietę wyjątkową, inteligentną, twórczą, energiczną, przedsiębiorczą i wiekopomną. Zapoznaną niestety.
Europa ma sześciu patronów pośród świętych. Tradycja ustanawiania patronów jest całkiem świeża, pierwszym opiekunem naszego kontynentu został w 1964 r. św. Benedykt (decyzja Pawła VI). Pozostali święci ogłoszeni zostali ojcami Europy przez Jana Pawła II – w 1980 r. św. Cyryl i św. Metody, a w 1999 r. trzy kobiety naraz, czyli św. Katarzyna ze Sieny, św. Edyta Stein i wspominana dziś w liturgii św. Brygida. Nie wiem czy był to świadomy gest Papieża, ale parytet pod względem płci idealny. Biorąc pod uwagę narodowości mamy tu dwoje Włochów (Benedykt i Katarzyna), dwóch Greków (Cyryl i Metody), jedną Żydówkę (Edyta) i jedną Szwedkę (Brygida).
Brygida jest jedyną w tym zacnym gronie, która nie była zakonnicą. Jest matką czterech synów i czterech córek. Co ciekawe, założyła zgromadzenie Najświętszego Zbawiciela (zwane „brygidkami”), a jedna z jej córek została pierwszą przeoryszą nowego zakonu, a potem także świętą – Katarzyna Szwedzka.
Przedsiębiorczości Brygidy dowodzi jej zmysł inwestycyjny, ufundowała wiele klasztorów, uposażyła kilkadziesiąt kościołów, zrealizowała liczne projekty na rzecz wsparcia ubogich. Inteligencję i twórczość dziś wspominanej świętej można poznać wczytując się w jej dzieło życia – księgę „Objawień”. Najbardziej zdumiewa jej troska o Europę i zdolność włączania się w nurt historii. Upominała papieża Urbana V, aby dla dobra Kościoła i Europy wracał z Avignon do Rzymu (wszystko działo się w wieku XIV, w czasach tzw. niewoli awiniońskiej papieży). Groziła, że pozostawanie w Avignon źle się dla niego skończy i faktycznie papież zmarł w rok po reprymendzie Brygidy (bez jakiejś widocznej przyczyny). Podobne groźby wystosowała pod adresem następnego papieża, Grzegorza XI, ten pomny na los poprzednika, zdecydował się na powrót do Rzymu, czym zakończył czas kryzysu w Europie.
Oby św. Brygida wymodliła dzisiejszej Europie przedsiębiorcze, inteligentne i twórcze następczynie. Może bardziej jeszcze, dla Europy – uciekającej od macierzyństwa i ojcostwa – potrzebne jest dziś wstawiennictwo tej świętej Matki, która urodziła i wychowała ośmioro dzieci. Niezwykła kobieta, Wielki Człowiek, Marzenie Europy.

Itinerarium , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.