ZIEMIE ŚWIĘTE I PRZEKLĘTE

Poniedziałek 9 lipca 2012

Kozielsk, małe miasteczko w zachodniej części obecnej Rosji, Polakom kojarzy się głównie z obozem stalinowskim, w którym przebywało pięć tysięcy polskich więźniów aresztowanych na wschodnich kresach Rzeczpospolitej po 17 września 1939 roku. Większość z nich zginęła potem w 1940 r. w Katyniu, bestialsko zamordowana przez sowieckie NKWD. W tzw. obozie „Kozielsk II”, powstałym w tym samym miejscu, więziono z kolei tysiące polskich oficerów internowanych wcześniej na Litwie przez Sowietów. Mieli wielkie szczęście, ponieważ obóz ten tuż przed czerwcem 1941 r. (inwazja Niemców) ewakuowano w głąb Rosji, a jeńcy trafili w znacznej części do tworzącej się armii gen. Andersa.

Mało kto z Polaków wie, że polscy jeńcy byli umieszczeni w Kozielsku w najsłynniejszym prawosławnym opactwie zwanym Pustelnią Optyńską, funkcjonującym już od XVII wieku. Budynki klasztorne zostały przekształcone przez radzieckich komunistów w obóz z ostrym rygorem. Tam trafili polscy oficerowie, część z nich zginęła w Kozielsku (nie sposób ustalić ilu), pozostali w Katyniu. Obóz w Kozielsku przeszedł m.in. ks. Zdzisław Peszkowski, słynny kapelan Rodzin Katyńskich (zm. W 2007 r.)

Pustelnia Optyńska jest dla prawosławnych Rosjan (ale i prawosławnych z całego Wschodu) mniej więcej tym, czym dla Polaków (i katolików) Częstochowa. Przez stulecia była miejscem pielgrzymek tysięcy Rosjan, szukających duchowego  światła u mnichów, zamieszkujących klasztor w Kozielsku. Pustelnię odwiedzali m.in. znakomici pisarze rosyjscy – Mikołaj Gogol, Lew Tołstoj czy Fiodor Dostojewski. Wydała wielu mistyków i mistrzów życia duchowego, wśród nich 14 ogłoszonych  świętymi. Od ponad 20 lat, po roku 1989, przeżywa swój renesans, gromadząc mnichów i na nowo stając się miejscem pielgrzymowania Rosjan, spragnionych głębszych doświadczeń duchowych.

Paradoksalnie, przeciętnie wykształcony Polak coś tam słyszał o obozie w Kozielsku, ale mało kto wie o dziejach Pustelni Optyńskiej. Z kolei przeciętnie wykształcony Rosjanin słyszał, choćby wzmiankowo o starcach (mistykach) z Kozielska, a nie ma pojęcia o martyrologium polskich oficerów w tym miejscu.

Prawdopodobnie 17 sierpnia tego roku, w Warszawie, zostanie podpisane wspólne przesłanie Kościoła Katolickiego w Polsce (abp Józef Michalik) i Kościoła Prawosławnego w Rosji (patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl I), zawierające elementy zbliżenia Kościołów i pojednania naszych narodów.

Niezwykle dziwne i skomplikowane są dzieje Polaków i Rosjan, a ziemie przeklęte bywają zarazem ziemiami świętymi.

Itinerarium , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.