JAK BÓG ZMIENIA ŚWIAT

14 grudnia 2005

Czytamy dziś słowo o objawieniu się Mesjasza: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia i głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię.
To jest działanie mocy Boga ale i objawienie mocy człowieka, współdziałającego z Bogiem. Minęło dwa tysiące lat. Stworzyliśmy instytucje, z ogromną hierarchią Kościoła na czele, ubóstwiamy analizy psychologiczne, sondaże opinii publicznej, mamy partie polityczne, parlamenty, rządy, siły szybkiego reagowania i przeróżne ONZ-ty. I co ? Przyznajmy, że to nie działa. Jedyna sensowna rewolucja, to ta, której dokonał Człowiek, Jezus Chrystus i ci, którzy Mu uwierzyli. Ja jestem Pan i nie ma innego. Bóg sprawiedliwy i zbawiający nie istnieje poza Mną. My wolimy instytucje, konstytucje i rezolucje. Moc miłości, działającej i odmieniającej losy ludzkości i jednostek, zastąpiliśmy niemrawymi próbami zrzucenia odpowiedzialności za dzieje ludzi na różne bezduszne formy instytucjonalne. Ale to nie działa. Działa tylko człowiek, który kocha. Instytucje nie kochają. Miłość próbujemy wyręczać coraz bardziej wysublimowanymi formami prawa i konsensusów.
Człowiek jest mocny mocą miłości. Tajemnica Bożego Narodzenia i Działania polega na bezwzględnym uwierzeniu w miłość. Czy ten Adwent i Boże Narodzenie odnowi w nas moc miłości? Rewolucja miłości, tej ukrytej siły, zdolnej przemieniać życie i świat, jest istotą Bożego Narodzenia. Tak Bóg umiłował świat, że Syna Swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Ta miłość Boga jest jedyną drogą dla nas.

Itinerarium , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.