OSIEM TON PAPIEŻA W NOWYM SĄCZU

Poświęciliśmy w Lublinie na deptaku małą płytę, upamiętniającą marsze lubelskiej młodzieży w kwietniu b.r., w dniach odchodzenia Jana Pawła II. Mała, o wymiarach najwyżej 50 na 50 cm. Bogu dzięki, że taka mała. W porównaniu z 10-metrowym i 8-tonowym pomnikiem papieskim w Nowym Sączu, warszawską kolumnadą czy 300-kilogramową księgą z Wadowic, zupełnie mizerny to znak. Nie ukrywam – z tym zapewne niektórzy się nie zgodzą – krytycznej opinii odnośnie trendu pomnikowego w upamiętnianiu osoby Jana Pawła II. Bardziej mi odpowiada pomysł krakowski – Centrum Myśli Jana Pawła II.
Przez 27 lat słuchałem Jana Pawła II, wielokrotnie słysząc wezwanie „Budujcie…” Najczęściej – Budujcie cywilizację miłości. To, że ktoś wyciągnął wniosek, iż należy to realizować poprzez budowanie pomników i kolumnad, świadczy tylko o ubóstwie recepcji myśli i samego dzieła Jana Pawła II.
Zaręczam, trudniej jest jeden dzień przeżyć według miłości niż zbudować gigantyczny pomnik. Ojciec Święty wiedział, co mówi, wzywając do budowania cywilizacji miłości. „Kto miłuje, przeszedł ze śmierci do życia..” – głosi Pismo Święte. Kto buduje pomniki… ? Mądrej odpowiedzi brak.

Poniżej przegląd „pomnikowych” osiągnięć ostatnich dni oraz krótka informacja o inicjatywie z Łagiewnik.

W Zakopanem w Dniu Papieskim blisko 100 jeźdźców z banderii konnej w strojach góralskich prowadziło procesję maryjną w hołdzie Janowi Pawłowi II.

Trzy pomniki Jana Pawła II odsłonięto 16 października w diecezji tarnowskiej. Monumenty stanęły w Nowym Sączu, Dębicy i Dąbrowie Tarnowskiej. A czwarty w tej diecezji – w Bochni 9 października. Największy, 10-metrowy, 8-tonowy papieski pomnik w Polsce ozdobił rynek w Nowym Sączu.

Pomnik Jana Pawła II odsłonięto 16 października także w Inowrocławiu. 4-metrowy monument papieski odsłonięto w Rybniku. Przedstawia on Jana Pawła II, jak w rozwianym ornacie schodzi ku rybnickiemu Rynkowi po schodach, prowadzących ze wzgórza, na którym stoi strzelista, neogotycka bazylika św. Antoniego.

W Warszawie w Dniu Papieskim rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na upamiętnienie wizyty Jana Pawła II w stolicy w 1979 roku. Na Placu Piłsudskiego stanie kolumnada z charakterystycznym papieskim krzyżem. Główną ideą konkursu było zagospodarowanie Placu Piłsudskiego, (d. Zwycięstwa), na którym 2 czerwca 1979 r. Ojciec Święty odprawił pamiętną Mszę. Wybrany projekt przedstawia 10 nierównomiernie ustawionych kolumn, co ma nawiązywać do rytmu słów wypowiedzianych podczas Mszy na Placu Zwycięstwa: “Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Każda kolumna symbolizuje jednocześnie którąś z papieskich pielgrzymek do Polski, jego wybór na Stolicę Piotrową, oraz śmierć. Pomnik ma być gotowy już w 1. rocznicę śmierci Jana Pawła II czyli do 2 kwietnia 2006 r.

Setki wadowiczan i pielgrzymów, którzy w Dniu Papieskim, przybyli do Wadowic, wpisywało się do ogromnej Księgi Pamięci Jana Pawła II. Jej twórca – Edmund Kryza z Radomia powiedział, że chce zebrać około 500 tysięcy wpisów, a następnie podarować ją wadowickiemu muzeum Domu Rodzinnego papieża. Księga ma wymiary 211 cm na 148 cm. Liczy 366 stron. Waży około 300 kg. Została ustawiona na specjalnym stelażu. “Mam duże problemy z jej transportowaniem, ale, gdy tylko ktoś mi pomoże, wyruszam w Polskę.

Abp Dziwisz tworzy papieską Fundację

W homilii wygłoszonej w Dniu Papieskim podczas Mszy św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach metropolita krakowski zapowiedział utworzenie w Krakowie Fundacji pod nazwą “Nie lękajcie się”, która będzie upamiętniać papieskie dzieło. Dodał, że centrum papieskiej myśli zostanie wzniesione przy udziale mieszkańców Krakowa, Polski i wiernych z całego świata oraz, że Kraków jest szczególnie zobowiązany do utrwalenia w “widzialnym znaku” wielkiego dzieła polskiego Papieża.

Itinerarium , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.