ZNIKAJĄCY JAN PAWEŁ II ?

21 czerwca 2005

Zauważyliście bardzo rozbudowane, ciekawe i wszechstronne serwisy papieskie, na najpopularniejszych polskich portalach Internetowych? Znaleźć można było na nich zarówno nauczanie Jana Pawła II, słowa do Polaków, komentarze i relacje z pamiętnych dni kwietniowych. Nie ma już tych serwisów. Pod koniec ubiegłego tygodnia bodaj pierwszy „zdjął” papieża Onet (przy okazji zmieniając layout – czyli układ pierwszej strony). Nie ma już papieża na Wirtualnej Polsce ani na Interii. Ostał się – co zrozumiałe – na Katolickiej Agencji Informacyjnej i innych religijnych czy katolickich witrynach. Ostał się (jeszcze?) na bliskich mi stronach www.radio.lublin.pl i oczywiście na najbliższych www.duch.lublin.pl. Nie robię tragedii z faktu zaniku serwisów poświęconych Janowi Pawłowi II. Pewnie tak jest, że czas na wszechobecność tematyki papieskiej minął. A może – i tu jest kwestia – redaktorzy wirtualnych informatorów zaobserwowali (zbadam to!) malejącą ilość tzw. wejść w owe serwisy? Nie likwidowaliby wszak popularnych okienek – wiadomo ilość internautów odbija się na chęci reklamowania przez klientów.
W optymistycznej interpretacji można przyjąć, że wreszcie Polacy (w sieci) przestali podczytywać ciekawostki papieskie i zaczęli żyć jak papież. Tak? Bardziej realne wyjaśnienie każe przypuszczać, że następuje korekta zainteresowań. Ale to może każdy z nas sprawdzić sam przecież – zabraliśmy się za życie według myśli Jana Pawła II? Czy też strumień uwagi powędrował gdzie indziej?
Pewnie daleko nam wszystkim do Katarzyna Kolendy – Zaleskiej, która czyta z koleżanką przy kawie VERITATIS SPLENDOR (encyklika Jana Pawła II). Bez wątpienia jednak Jan Paweł II jest jeszcze do odczytania, wyczytania, do zrozumienia i do zrobienia. Trudna droga, już nie wymagająca zrywu ale codziennej konsekwencji.
Jeśli nawet nie czytamy papieża (lub o nim), to w coś tam klikamy w Internecie. W co? To, w co klikamy, jest naszym światłem na drodze życia, podsuwa motywy i inspiracje. Taki mały Internetowy rachunek sumienia może pozwoli nam zrozumieć jakie światło życia wybieramy i jaki mamy projekt na życie. To jedyne nasze życie.

Itinerarium , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.