BÓG DZIŚ W DIALOGU Z TOBĄ

6 czerwca 2005

Przez najbliższych kilka dni – do środy – czytać będziemy za świętym Mateuszem Kazanie na Górze ( Mt, 5 rozdział). Rozpoczynamy dziś od błogosławieństw. Przez wieki wyroiło się wiele interpretacji i komentarzy do tego tekstu. Większość idzie w kierunku „właściwego zrozumienia” ich treści. Niejednokrotnie, z wydźwiękiem osłabiającym przesłanie błogosławieństw. Z pozoru wydają się tak radykalne, że czym prędzej trzeba dać czytelnikowi klucz interpretacyjny, dzięki któremu nie musi się on przejmować zbytnio błogosławieństwami, bo znaczą one „trochę” lub nawet „zupełnie” coś innego. Nie trzeba ich usuwać z Ewangelii, ale tez nie należy ich dosłownie czy serio rozumieć.

Błogosławieni ubodzy w duchu.
– Tak, ale… – Lista ALE jest długa – ALE to nie znaczy, że mamy wyzbywać się pieniędzy i rzeczy materialnych. (Uff! Dzieki Bogu! – nie takie to zatem straszne) – Chodzi o duchowe ubóstwo, które jest możliwe przy dużych pieniądzach i posiadłościach.

Nie posądzam interpretatorów o złą wolę. Często jednak dzięki takim zabiegom następuje neutralizacja mocy Ewangelii.

Jak czytać zatem Kazanie na Górze i Błogosławieństwa? Przede wszystkim jest to słowo Jezusa. Do ciebie. I na dziś. Celem tego słowa jest zakorzenienie się w twoim życiu. Co więcej, nie jest to słowo tylko do zrozumienia. Jest to słowo, które – idąc za Izajaszem – ma przynieść owoc. Zderza się z twoim życiem, chcąc poprowadzić cię w Boży wymiar. Stąd, kiedy czytasz dziś to słowo, nie jest takie ważne JAK je rozumieć (bo różne są możliwości), ale CO ono zmienia w twoim życiu. Możesz zaplątać się w mnogość interpretacji, zatrzymując je na poziomie spekulacji. Niektórzy z tego powodu decydują się nawet na podjęcie studiów teologicznych, aby pojąć sens słowa. Kończą studia z jeszcze większym bagażem jeszcze bardzie wysublimowanych spekulacji.

Spokojnie pozwól temu słowu wpłynąć na ciebie. Czytaj i pytaj siebie jak masz żyć, aby być wierny temu słowu. Rozejrzyj się pożyciu. To i tamto musisz zmienić. Uczyń to teraz. Bo to jest Boża metoda dialogu i Jego zaproszenie do współpracy nad przemianą życia.

Itinerarium , , , , , , ,

Comments are closed.