BYWA TRUDNO

Trudności przeżywa każdy z nas. Są nieodłączne każdemu ludzkiemu życiorysowi. Niby dlaczego mielibyśmy mieć życie usłane samymi różami? Zbyt wiele czynników, niekiedy niezależnych od nas, wpływa na nasze życie. Oczywiście, przeżywanie kryzysów i doświadczanie trudności, nie należy do rzeczy najmilszych.

Niemniej prawda o życiu jest taka, że spotyka nas wiele trudnych i przykrych doświadczeń. Trzeba to przyjąć i zgodzić się, że taka jest logika życia, bez szukania dalszych przyczyn – np. kara Boża, wredny los, cios szatana. Naturalnie, że w pewnych przypadkach może być i tak. Ważniejsze jest jednak to, że wewnętrznie przyjmujemy istnienie i oddziaływanie jakichś trudności czy przykrości. W świetle Ewangelii jest to jasne – trzeba nałożyć na własne życie klamrę interpretacyjną Krzyża, umieć zobaczyć co nim akurat teraz jest. I co ? Nie zrzucać, nie narzekać. Wziąć.

Gorzej jest jeśli żyjemy jednak w idealistycznym przekonaniu, że życie musi być proste i przyjemne. Wtedy otwiera się w nas przestrzeń do marudzenia, malkontenctwa i ciągłego narzekania. A efektem jest wewnętrzna gorycz, która zakaża całe widzenie świata i każdy dzień.

Jest czasem trudno. Ale niech to nie uczyni twojego życia bagnem goryczy. Jest trudno, ale dlaczego nie może być pięknie?

Itinerarium , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.