MŁODZIEŻOWY SYNDROM TRZECH „K”

Zapewne sztuka życia zawiera wiele elementów i coraz to dostrzegamy nowe umiejętności, których nam potrzeba. W wakacje dużo czasu zajmują mi różne spotkania z młodzieżą. I choć bronię się przed wyciąganiem uogólniających wniosków, nasuwa mi się spostrzeżenie, że przynajmniej trzy elementy z życiowej sztuki niezwykle silnie są obecne w postawach wielu młodych. Dla pewnej stylistycznej wygody nazwałbym je SYNDROMEM TRZECH „K”.

Pierwszy element to KRĄŻENIE, czy dryfowanie. Niejednokrotnie odnoszę wrażenie, że życie wielu współczesnych młodych ludzi to nie jakiś jasno (mniej czy bardziej) określony kurs, żegluga, podróż czy wyprawa. Raczej jest to właśnie dryfowanie, krążenie, uzależnione od różnych czynników zewnętrznych, sytuacji, zmian, mód czy trendów.

Drugi element to KOMBINACJA. Pewnie jakoś wynika z pierwszego, bo przy żegludze ważniejsza jest orientacja i umiejętność, a przy dryfowaniu spryt i kombinacja.

Trzeci wreszcie element, to KAPITULACJA. Ten najbardziej zastanawia, bo właściwie urokiem młodości winna być nieodparta chęć zwyciężania. Tymczasem bardzo wielu młodych potrafi bardzo pięknie kapitulować w obliczu nawet niegroźnych przeszkód, mając w zanadrzu tuzin argumentów, że „nie damy rady”. Zatem kapitulują, nie kontrowani (przez kogo, niby ? ) nawet, że tak „nie uchodzi”.

Czemu tak bywa, czemu tak jest? Sam szukam odpowiedzi.

Itinerarium , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.