PASCHA NIEGASNĄCEJ NADZIEI

Kazanie na niedzielę 5 maja 2024

ПАСХА НЕЗГАСНОЇ НАДІЇ

Проповідь на неділю 5 травня 2024 року

Kilka dni temu rozmawiałem z dziewczyną, za dwa miesiące urodzi córeczkę. Niby nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że ma już czworo dzieci, teraz będzie piąte. Na dodatek dopiero co wyszła z więzienia, cieszyła się, że nie będzie rodzić w Grudziądzu, gdzie jest jedyna porodówka w Polsce dla skazanych ciężarnych kobiet. I jeszcze drugie na dodatek – dziewczyna na razie nie ma gdzie mieszkać, rodzina odepchnęła ją w czasie odbywania kary. Może jakoś uda się jej pomóc.

Jest jeszcze trzecie na dodatek, ojciec jej dziecka aktualnie odbywa wyrok w zakładzie karnym i zobaczy swoją córkę dopiero najwcześniej za rok. Czwarte, już nie na dodatek, jest najpiękniejsze, aż nie do wiary. Dziewczyna, o której piszę dziś, powiedziała mi, że córka – będzie miała na imię Stasia, Stanisława – jest owocem miłości. Zamilkłem. Czytając dziś ewangelię o przykazaniu miłości, zrozumiałem, że miłość ma różne wymiary, czasami dramatyczne. Nie mam prawa nikogo za cokolwiek osądzać, miłujcie się wzajemnie.

I jeszcze na koniec przesłanie dla sióstr i braci w Ukrainie, świętujących Paschę, wschodnią Wielkanoc. Dobrej Paschy, i niegasnącej nadziei!

Na zdjęciu – ukraińska pascha wielkanocna

Кілька днів тому я розмовляв з дівчиною, яка за два місяці має народити дівчинку. Здавалося б, нічого надзвичайного, якби не той факт, що у неї вже є четверо дітей, а тепер буде п’яте. До того ж, вона щойно вийшла з в’язниці і була рада, що народжуватиме не в Грудзьондзі, де є єдиний в Польщі пологовий зал для засуджених вагітних жінок. А на додачу до цього є ще одна проблема – дівчині поки що ніде жити, сім’я відштовхнула її від себе, поки вона відбувала покарання. Можливо, їй можна якось допомогти.

І третя – батько її дитини зараз відбуває покарання у в’язниці і побачиться з донькою не раніше наступного року. І четверта, вже не кажучи про це, найпрекрасніша, аж до неймовірності. Дівчина, про яку я сьогодні пишу, сказала мені, що її дочка – вона буде називатися Стася, Станіслава – плід любові. Я замовкла. Читаючи сьогодні Євангеліє про заповідь любові, я зрозумів, що любов має різні виміри, іноді драматичні. Я не маю права нікого за щось судити, любіть один одного.

І, нарешті, послання до сестер і братів в Україні, які святкують Пасху, східний Великдень. Гарної вам Пасхи і незгасаючої надії!

На фото – український Великдень Пасха

Ewangelia

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Trwajcie w miłości mojej! Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości.

To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna.

To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.

Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni jego pan, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego.

Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał – aby Ojciec dał wam wszystko, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali».

(J 15)

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.