NIE ZAPAMIĘTUJ SIĘ W SPORZE

Wtorek 30 kwietnia 2024

НЕ ЗГАДУЙ СЕБЕ В СУПЕРЕЧЦІ

Вівторок 30 квітня 2024 року

Miłosierny jest Pan i łaskawy,

nieskory do gniewu i bardzo cierpliwy.

Nie zapamiętuje się w sporze,

nie płonie gniewem na wieki.

Bóg nie zapamiętuje się w sporze, jest nieskory do gniewu, nie płonie gniewem, tę frazy z psalmu 103 warto wziąć sobie do serca. Nie zapamiętuje się w sporze! Gdybyśmy potrafili żyć według tego przesłania, wiele związków byłoby do uratowania, nie dochodziłoby do dramatycznych rozstań, rodzinnych tragedii. Pewnie też udałoby się uniknąć konfliktów i wojen.

Często zapamiętujemy się w sporach, sprzeczkach, obstajemy przy swoim, nie chcemy ustąpić. Coś się wtedy między nami rozpada, kończy. Zapamiętujemy się w sporze aż do końca, od którego nie ma już odwrotu. Spierać się można, zapamiętanie w sporze sprowadza nieszczęścia.

Łatwo radzić, aby nie zapamiętywać się w sporach, nie wchodzić w gniew. Jak zaczyna się cytowany dzisiaj psalm? Miłosierny jest Pan i łaskawy! To miłosierdzie gasi spory, oddala gniew i przywraca spokój oraz radość.

Господь милосердний і милостивий,

не схильний до гніву і дуже довготерпеливий.

Він не пам’ятає себе в суперечці,

Він не палає гнівом вічно.

Бог не пам’ятає про себе у сварці, Він не прощає, не палає гнівом, цю фразу з 103-го псалма варто взяти до серця. Він не пам’ятає у ворожнечі! Якби ми могли жити за цим посланням, багато стосунків можна було б врятувати, не було б драматичних розривів, сімейних трагедій. Конфліктів і воєн, ймовірно, також вдалося б уникнути.

Ми часто згадуємо себе в суперечках, суперечках, наполягаємо на власній позиції, не хочемо поступатися. Щось потім між нами розпадається, закінчується. Ми пам’ятаємо себе в суперечці до кінця, з якого вже немає вороття назад. Сперечатися можна, а пам’ятати в суперечці приносить нещастя.

Легко порадити не згадувати себе в суперечках, не входити в гнів. Як починається псалом, який ми сьогодні цитуємо? Милосердний Господь і милостивий! Саме милосердя гасить суперечки, відкидає гнів і відновлює мир і радість.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.