HURRA! BĘDĘ MATKĄ BOSKĄ!

Kazanie na Wniebowzięcie Marii

Wtorek 15 sierpnia 2023

Nie byłoby dzisiejszej uroczystości, gdyby nie historia miłości Boga do człowieka, zresztą odwzajemnionej w przypadku Marii. To najciekawszy romans, jaki znam, o którym do dziś ludzie gadają na ziemi, a pewnie też i w niebie. Romans samego Boga z młodą dziewczyną, myślę, że Marii, zakochanej nastolatce łatwiej było przyjąć zaproszenie Pana Boga do „rzeczy niemożliwych”, czy wielkich , jak sama opowiada kuzynce Elżbiecie.

Tylko, uwaga, Pan Bóg nie przestał romansować z nami, nas też zaprasza do Wielkich Rzeczy. Tylko, jak tu kurtka na wacie, dać się porwać? Przecież musimy pilnować konta, dbać o mieszkania, nie możemy naruszyć naszego status quo. Jesteśmy przecież poważni, rozważni i ważni. Jak tak się czujemy, to nic z Bożego romansu nie wyjdzie, owszem dowleczemy się jakoś do naszych trumien.

I teraz Maria, skacze po górach – czytamy dzisiaj – leci prędko do cioci Elżbiety i wykrzykuje: „Hurra! Będę Matką Boga! Hurra, co mi tam, On mnie kocha, ja Jego też! Hurra!”

Dobrej, szalonej, skocznej i nieskończonej miłości dla wszystkich Was.

Ewangelia

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w ziemi Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę.

Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona głośny okrzyk i powiedziała:

«Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto bowiem, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jest, która uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Jej od Pana».

Wtedy Maryja rzekła:
«Wielbi dusza moja Pana
i raduje się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim.
Bo wejrzał na uniżenie swojej Służebnicy.
Oto bowiem odtąd błogosławić mnie będą
wszystkie pokolenia.
Gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny,
a Jego imię jest święte.
Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie
nad tymi, którzy się Go boją.
Okazał moc swego ramienia,
rozproszył pyszniących się zamysłami serc swoich.
Strącił władców z tronu,
a wywyższył pokornych.
Głodnych nasycił dobrami,
a bogatych z niczym odprawił.
Ujął się za swoim sługą, Izraelem,
pomny na swe miłosierdzie.
Jak obiecał naszym ojcom,
Abrahamowi i jego potomstwu na wieki».

Maryja pozostała u Elżbiety około trzech miesięcy; potem wróciła do domu.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.