UKRAINA KOLOROWA I  PORZUCANA

Czwartek 10 sierpnia 2023

Nie wiedziałem, że w Ukrainie jest przynajmniej 25 różnych wzorów haftów, wyszywanek, możecie je zobaczyć na jednym ze zdjęć. Oczywiście, jestem laikiem, nie rozumiem szyfrów zaklętych w czerwone znaczki. Dowiedziałem się nieco o tychże haftach od ukraińskiej młodzieży, którą gościmy od soboty w Lublinie, to młodzi kandydaci na liderów w swoich środowiskach – w Sokolnikach pod Lwowem, w Żytomierzu, Iwano – Frankiwsku i Drohobyczu. To mnie cieszy.

Martwi mnie natomiast narastające szemranie przeciwko Ukrainie i Ukrainkom, to się jeszcze nasili przed wyborami. Jedna z grup ukraińskich, z Sokolnik, przygotowała dramę o sytuacji w swojej Ojczyźnie, zanotowałem kilka fraz, cytuję:

Siedzimy w schronie już trzeci dzień, słyszymy świst rakiet i wybuchy, raz bliżej, raz dalej, mamy jeszcze trochę jedzenia, ale zapas wody kurczy się. Mama wychodzi wieczorem, aby nazbierać desek, potem rozpala małe ognisko i gotuje pilaw, naszą ulubioną zupę. Modlimy się kilka razy dziennie, sąsiedzi mają książeczkę z psalmami, ktoś czyta – „Choćbym szedł ciemną doliną zła się nie ulęknę…” To dotyczyło m.in. miast, które widzicie na innej fotce.

I trzecia fotka, polskie i ukraińskie flagi. Pozostaniemy sąsiadami z Ukrainą i Ukraińcami na długo, pewnie na stulecia. My jednak właśnie, nasze pokolenie odpowiada za tworzenie braterstwa. Przy urnach wyborczych możemy jednak okazać się wrogami tych wszystkich barwnych wyszywanek.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.