POŻYCZAJCIE PIENIĄDZE! MOGĄ URATOWAĆ! Sobota 22 lipca 2023 Marii Magdaleny

Tak, jak w tytule, zachęcam, abyście pożyczali pieniądze ludziom, takim w miarę wiarygodnym. I koniecznie bierzcie pisemne poświadczenia!

Rzecz działa się we Lwowie, zdarzyła się naprawdę, udało mi się potwierdzić ją w dwóch źródłach, mam taką dziennikarską pozostałość. Rzecz dotyczyła ks. ppłk Zygmunta Truszkowskiego, kapłan ten został aresztowany w lipcu 1945 r., we Lwowie i oskarżony o „współkierownictwo polską antysowiecką nacjonalistyczną organizacją Armii Krajowej”, utrzymywanie kontaktów z centralą AK w Warszawie, a także werbowanie kadry kapelanów wojskowych. Groziło mu przynajmniej 5 lat pobytu w kolonii karnej. 

Od kary uratowała go … znajomość z Włodzimierzem Leninem! Słynnym wodzem rewolucji. Takie oświadczenie księdza przed obliczem KGB (sowiecka bezpieka) zrobiło wrażenie, ale śledczy zażądali jednak dowodów. A ksiądz – Proszę bardzo! I wyciągnął przekaz pocztowy z r. 1914, którego nadawcą był sam Lenin, zresztą na przekazie własnoręcznie podpisany. Przekaz opiewał na sumę 300 koron austriackich i był zwrotem zaciągniętej wcześniej u księdza Zygmunta pożyczki przez wodza rewolucji. W latach 1913 – 14 Lenin, razem z żoną Nadieżdą Krupską i teściową, przebywał w Poroninie, a obok w parafii Olcza pracował jako duszpasterz ks. Truszkowski. Lenin chętnie przychodził do księdza i toczył z nim długie dyskusje światopoglądowe.

Po okazaniu wspomnianego przelewu ks. Zygmunt został zwolniony z aresztu i objął funkcję proboszcza w kościele św. Marii Magdaleny we Lwowie, sowieci zapewnili mu nietykalność do końca życia (1949 r.).

Tak, jak w tytule, pożyczajcie wiarygodnym ludziom pieniądze, koniecznie z pisemnym poświadczeniem. Bohater tego wpisu do końca życia pracował we lwowskim kościele św. Marii Magdaleny, a dziś wszak święto Marii Magdaleny! Najbliżej Lublina odpusty są w Łęcznej i Sernikach, do Lwowa 207 km.

Przepraszam za jakość zdjęcia, na nim widnieje część fasady lwowskiej świątyni pw. św. Marii Magdaleny.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.