Z MODLITWĄ I TROSKĄ O UCHODŹCÓW

Poniedziałek 19 czerwca 2023

Cztery dni temu w pobliżu granicy z Grecją zatonęła łódź rybacka z i imigrantami płynącymi z Libii prawdopodobnie do Włoch. Na pokładzie mogło być nawet 750 osób, uratowano ok. 100. Do tej tragedii nawiązał w niedzielę papież Franciszek:

— W najbliższy wtorek, 20 czerwca, obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy, promowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych: z wielkim smutkiem i żalem myślę o ofiarach bardzo poważnej katastrofy statku, która miała miejsce kilka dni temu u wybrzeży Grecji. A wydaje się, że morze było spokojne. Ponawiam moją modlitwę za tych, którzy stracili życie i błagam, aby zrobiono wszystko, co możliwe, aby zapobiec takim tragediom.

Zachęcam, aby spełnić papieską prośbę o modlitwę, niech w niej będą także ci migranci, którzy są przy polskiej granicy z Białorusią oraz uchodźcy z Ukrainy, goszczeni w naszym kraju.

Od ponad 20 lat lubelskie środowisko wolontariatu przypomina o losie naszych sióstr i braci zmuszonych do opuszczania swoich domów. Pod hasłem „Miło Was Widzieć” organizujemy dzisiaj, w poniedziałek 19 czerwca, spotkanie z uchodźcami, których wspieramy w integracji. To spotkanie możecie obejrzeć na profilu Nowego Radia

https://www.facebook.com/noweradio2020 od godz. 16:00. A jeśli chcecie poznać historie 16 osób, które rozpoczęły nowe życie w Lublinie, możecie pobrać publikację „Miło Was Widzieć” tutaj: https://wolontariat.lublin.pl/do-pobrania/

Tam jest m.in. opowieść Eleny, na zdjęciu,  cytuję fragment:

Przyjechałam do Polski w lipcu zeszłego roku. Przedtem mieszkałam Charkowie, niestety miasto i cały rejon dotknięte są zniszczeniami, a mój dom niezdatny do zamieszkania. Pracowałam jako menedżer treści i tłumacz w regionalnej firmie telekomunikacyjneJ, niestety przyszły zwolnienia ze względu na znaczne straty spowodowane uszkodzonym sprzętem. 

Nie zamierzam tutaj czekać z założonymi rękami i żyć z pomocy, jaką polskie państwo i ludzie okazują uchodźcom. Dlatego założyłam jednoosobową działalność gospodarczą, świadcząc usługi copywritingu dla zagranicznych klientów. Powoli to się rozkręca, przydaje się znajomość czterech języków, bo do polskiego i ukraińskiego dochodzi jeszcze rosyjski i angielski.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.