DZIEWCZYNA Z LUBLINA ŻYDÓW URATOWAŁA

Poniedziałek 12 czerwca 2023

Dziewczyna z Lublina – na zdjęciu – uratowała w czasie drugiej wojny światowej wielu Żydów. Za to została rozstrzelana. Mało kto zna tę piękną postać, możecie ja sobie przypomnieć sięgając do linku poniżej, jest tam nawet film sprzed kilku lat.

http://itinerarium.pl/2020/04/16/trzeba-tylko-zaczac-kazimiera-wolowska-blogoslawiona-meczenniczka-i-mistyczka-z-lublina/

Ta dziewczyna to Marta Kazimiera Wołowska, siostra zakonna, niepokalanka. A jednym z uratowanych Żydów był Dawid Glickson, późniejszy profesor Uniwersytetu w Filadelfii – na zdjęciu tablica jaką ufundował w Słonimie –  Wspominam ją, bo ma dziś swoje święto liturgiczne.

Tak samo dziś jest wspomnienie Stanisława Starowieyskiego, jedynego błogosławionego z Lubelszczyzny, który nie był księdzem czy zakonnikiem., migawka z życiorysu jest dalej.

I dziś też można pomodlić się – za Ukrainę – przez wstawiennictwo błogosławionego męczennika Emiliana Kowcza,  zginął na Majdanku, tam jest jego pomnik.

Wojna, która trwa w Ukrainie, przyniesie za jakiś czas liczne grono nowych męczenników, mam nadzieję, że odpowiednie kongregacje pośpieszą się.

Dziś jednak, kiedy wspominamy niezwykłe postaci męczenników drugiej wojny, pomódlmy się przez ich wstawiennictwo o pokój, w Ukrainie i na całym świecie.

Stanisław Starowieyski (1895-1941), ojciec rodziny, utalentowany administrator, apostoł laikatu, prezes Akcji Katolickiej w diecezji lubelskiej. Za tę działalność został aresztowany w kwietniu 1940 roku i osadzony w obozie koncentracyjnym w Dachau. Doprowadził tam do nawrócenia m.in. znanego wojującego ateistę Adama Sarbinowskiego. Zakończył życie w obozie w noc Zmartwychwstania Pańskiego 13 kwietnia 1941 roku. Współwięźniowie mówili o nim: “Był apostołem i w obozie. Iluż ludziom ułatwił spowiedź św. i był nie tylko ośrodkiem pomocy duchowej, ale też organizował pomoc materialną, wielkodusznie dzieląc się z bardziej potrzebującymi, nie bacząc na to, że go ktoś wykorzystuje”.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.