PSEUDONIMY DUCHA ŚWIĘTEGO

Kazanie na Niedzielę Ducha Świętego 28 maja 2023

Trzy myśli chcę dziś Wam przekazać, w uroczystość zesłania Ducha Świętego.

Pierwsza, zawsze doczuwam wielką radość, kiedy słyszę pod swoim adresem słowa: „I ja odpuszczam tobie grzechy”. Równie wielką mam wtedy, gdy wypowiadam te słowa. Tak działa Duch Święty. Mam też dobrą wiadomość dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą uzyskać rozgrzeszenia sakramentalnego. W Księdze Tobiasza czytamy – Jałmużna uwalnia od śmierci i oczyszcza z każdego grzechu. Ci, którzy dają jałmużnę, nasyceni będą życiem. A św. Piotr dopowiada: Przede wszystkim miejcie wytrwałą miłość jedni ku drugim, bo miłość zakrywa wiele grzechów.

Druga rzecz, Duch Święty może odnowić wszystko, co my już uznaliśmy za stracone, przepadłe, nie do uratowania, zniszczone i rozbite. Jeżeli macie takie sprawy w swoim życiu, zawołajcie Ducha Świętego, jest niezawodnym specjalistą, szczególnie w dziedzinie miłości, przyjaźni, konfliktów z ludźmi, trudności w przebaczeniu czy utracie wiary w sens życia. Tę odnowicielską moc Ducha najlepiej przedstawia wizja Ezechiela, w której Duch zamienia wyschłe kości w żywe i jędrne ciała.

I po trzecie. Na pewno potraficie wskazać w swoich biografiach wydarzenia, które zadziały się przypadkiem lub niespodziewanie. Przypomnę zatem stare przekonanie, że Przypadek i Niespodzianka to najczęściej spotykane pseudonimy Ducha Świętego. Nikt nie pojawił się w waszym życiu przypadkiem, każdego człowieka przysłał wam Duch Święty. I więcej, do kogokolwiek poszliście z dobrymi zamiarami, posłał was tam Duch Święty. W Dziejach Apostolskich opisane są historie św. Pawła, którego Duch posyła do kolejnych miast i ludzi, wręcz szepce mu do ucha następne ruchy.

Dzięki Duchowi Świętemu spotkałem cudownych ludzi, na zdjęciu nagrywam wywiad z bp Arturo Amador, z diecezji Santa Clara na Kubie, jednym z najbardziej odważnych obrońców wolności, jakich poznałem.

Jeśli są wżyciu Przypadki i Niespodzianki, cieszcie się, Duch Święty działa!

Ewangelia

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.

A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». (J 20, 19 – 23)

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.