GAŚMY POŻARY ŚWIECE ROZPALAJMY

Czwartek 4 maja 2023

Mam jakiś sentyment do świec, lubię ich światło mimo, że przegrywają z mocami żarówek i neonów. Może dlatego, że świeca to światło żywe.

Podczas ostatniego pobytu w Ukrainie otrzymałem w prezencie niezwykłą świecę. To świeca okopowa. Takie świece – patrz zdjęcie – wyrabiają wolontariusze, m.in. w Żytomierzu. Potem ratownicy z drużyn DSNS, czyli służb do spraw nadzwyczajnych, przewożą je na front wojny, przede wszystkim do okopów. Świeca okopowa, ze specjalnym grubym knotem, może palić się non – stop przez nawet 8 – 10 godzin. Daje światło nikłe, ale zawsze jakieś, ponadto trudne do zidentyfikowania przez rosyjskich snajperów (latarka w okopie jest już niebezpieczna). Świeca, którą wiozłem do Polski wzbudziła zdziwienie celników, zarówno ukraińskich jak i polskich, ostatecznie uznali, że nie jestem groźnym przemytnikiem.

Na zdjęciu świecę okopową przekazuje mi Oleg Antonowicz Dzierżanowski, wiceszef żytomierskiej DSNS, przy okazji stwierdził, że od wybuchu wojny ich straż pożarna prawie nie ma wezwań do kotów na drzewach i dachach. Ludzie jakoś ratują je bez pomocy strażackich wysięgników albo koty są bardzie ostrożne. Ukraińska straż ma za to specjalne jednostki do rozbrajania min, w żytomierskiej kilku chłopaków niestety już zginęło przy tej czynności.

Dzisiaj wspomnienie św. Floriana, patrona strażaków, wszystkiego dobrego! A patrząc i słuchając co dzieje się dookoła, mam taki apel. Myślę, że strasznie wzrosła liczba podpalaczy, wzniecających spory, kłótnie, awantury, napaści i scysje. Nie tylko w polityce, ale i w życiu codziennym. Apel dotyczy gaszenia pożarów, czyli napięć, konfliktów, pretensji, niepotrzebnych walk. A jeśli już rozpalać, to rozpalajmy płomienie nadziei i solidarności. I przypominam, dzisiaj, czyli 4 maja mamy jednak nie poniedziałek ale czwartek 😊

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.