W SPRAWIE URLOPU NA PLAŻY

Wtorek 25 kwietnia 2023

Najwyższa pora dobrze zaplanować wakacje i wyjazdy do cieplejszych krajów, myślę, że wielu z nas już to zrobiło. Plaże i palmy głośno wzywają nasze spragnione słońca ciała. A ja znowu o wojnie.

Wojna w Ukrainie weszła już w fazę stałą, toczy się codziennie, a to, co codzienne staje się powszednie, zwykłe a nawet nudne. Tak jest z naszej, polskiej perspektywy. Nie odczuwamy już tej wojny zbyt mocno, napływ uchodźców jest niewielki. Powoli dochodzimy do przekonania, że wojnę mają Ukraińcy, a my mamy swoje sprawy i problemy. Jeszcze bardziej odległą ta wojna jest dla Zachodu.

Tak jest z wojną w Ukrainie. Wojna w Syrii, trwająca od 12 lat, praktycznie nas nic nie obchodzi. Jeszcze mniej ta w Jemenie, choć nieustannie się toczy. Trochę więcej informacji dociera teraz o wojnie domowej w Sudanie, ale dlatego, że jest młoda, zaledwie kilkunastodniowa.

To wszystko może nas uśpić i sprawić, że uwierzymy, iż wojna nas nie dotyczy i spokojnie należy planować szalone urlopy. Nie mam wątpliwości, że o taki stan naszych umysłów chodzi przywódcom Rosji. O to, żebyśmy przestali się zajmować Ukrainą i przejmować jej losem.

Codziennie widzę wokół siebie ukraińskie matki i ich dzieci, także kilkoro rannych z tej wojny. Cieszę się, że mogą czuć się tutaj bezpiecznie, ale odczuwam, że jest coś nie tak, że nie jest normalnie. I kołata mi się w głowie ostrzeżenie Chrystusa – „Czuwajcie!” Urlop rzecz ważna, ale czuwajcie.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.