NADZIEJA Z MARTWYCH WSTANIA DLA NAS I DLA UKRAINY

БАЖАЮ НАДІЇ, ЯКА ДОЛАЄ СТРАХ

Kazanie na Wschodnią Wielkanoc Niedziela 16 kwietnia 2023

Dziś w Ukrainie świętowana jest Wielkanoc, także ci Ukraińcy, którzy przebywają w Polsce wyznają wiarę w z martwych wstanie.

Świętowanie z martwych wstania w Polsce przebiegło bez większych emocji, spokojnie, z zaliczeniem wszystkiego, co należy – święconka, rezurekcja i śniadanie.

Pamiętam, że zupełnie inaczej przeżywaliśmy Wielkanoc choćby w stanie wojennym. Nadzieję z martwych wstania przenosiliśmy na polski grunt, z przekonaniem, że komuna z całym swoim aparatem to zły Sanhedryn, a my, to znaczy wszyscy występujący przeciwko niej, to grupka entuzjastów odkrywających pusty grób i zwycięstwo Chrystusa.

W tym i ubiegłym roku Wielkanoc i Moc Nadziei, rozbłyska silniej w Ukrainie i w Ukraińcach

Дорогі браття і сестри з України.

Прошу вибачення, що моя українська мова така слабка. 

 І Ви, які живете в Україні і ви, які живете в Польщі. Вам всім, хто святкує Воскресіння Христове, бажаю

Dalej już w załączonym dźwięku.

Ewangelia:

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.

A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane».

Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!»

Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę».

A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym».

Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!»

Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli».

I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.

Życzenia dla Ukrainy
Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.