KLIMATY BLISKIE CHRYSTUSOWI

Kazanie na Czwartek Wielkanocny 13 kwietnia 2023

«Macie tu coś do jedzenia?» Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i spożył przy nich.

Czytam tę scenę o z martwych wstaniu Chrystusa, widzę przerażonych apostołów. I nadchodzi ten moment, kiedy Chrystus poczuł głód i zapytał, czy uczniowie mają coś do jedzenia, dali kawałek pieczonej ryby. Wziął ten kawałek ryby i po prostu zjadł.

Zdarzało mi się w dzieciństwie i młodości przypiekać nad ogniskiem okonie, wzdręgi czy krąpie, potem siadaliśmy z przyjaciółmi i wcinaliśmy te rzeczne smakołyki, szczęśliwi i radośni.

Jeśli cokolwiek mogło przepędzić lęk uczniów i wzbudzić w nich wiarę w z martwych wstałego Chrystusa, to musiała to być wspólna kolacja, koniecznie z rybami, jak to wcześniej bywało nad jeziorem Galilejskim. I jeśli ma coś nam dodać wiary w  obecność żywego Chrystusa pośród nas, to przyjacielskie spotkania przy posiłku, szczere rozmowy. Zadbajmy o to. To są klimaty bliskie Chrystusowi.

I jeśli macie taką możliwość, pięknym gestem będzie ucztowanie razem z naszymi siostrami braćmi z Ukrainy.

A gdy apostołowie  rozmawiali, Jezus sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!»

Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie Mnie i przekonajcie się: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi.

Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?» Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i spożył przy nich.

Potem rzekł do nich: «To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach». Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma.

I rzekł do nich: «Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie; w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jeruzalem. Wy jesteście świadkami tego».

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.