ZA WOLNOŚĆ PŁACI SIĘ GROBAMI

Wielka Sobota 8 kwietnia 2023

Grób Chrystusa od dawna jest pusty, Jego pusty grób daje nadzieję, że i mój będzie pusty. Pusty grób napełnia spokojem i radością.

Wchodzę w te Święta z niepokojem z powodu innego grobu. W Ukrainie od ponad roku kopany jest coraz większy grób, do którego codziennie składane są kolejne ofiary rosyjskiej agresji. W tym grobie są już dziesiątki tysięcy żołnierzy i cywilów, także dzieci. I ten grób będzie coraz większy.

Emocje związane z tą wojną opadają, i w Ukrainie i w Polsce i w reszcie świata, może i w Rosji. Wojna przechodzi w sferę statystyk i symulacji dalszych możliwych działań obydwu stron. To usypia.

Nie wiem, jak wy odbierzecie pomysł, który realizowany jest w wielu miastach Ukrainy. Na centralnych miejscach umieszczane są wizerunki poległych żołnierzy, także na bilbordach. Z jednej strony razi trochę wizualizacja zmarłych w otoczeniu witryn sklepowych i reklam. Z drugiej, uświadamia, że do grobu idą konkretni ludzie, z imieniem, nazwiskiem, wyrazem twarzy i kolorem oczu. Są już w grobach, a patrzą na przechodzących żywych. Za wolność płaci się grobami.

Dzisiaj więc, wśród gwaru święconych koszyczków i zapachu niedzielnego żurku, wspomnijmy tych, którzy poszli w Ukrainie do grobów. Do Grobów Wolności. Może w wieku tych bohaterów macie dzieci czy wnuków. Wystarczy zapłakać.

Zdjęcia zrobiłem w Iwano – Frankiwsku (Stanisławowie), kilka dni temu.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.