SŁUŻBA SŁUCHANIA

Środa 15 marca 2023

Dość często otrzymuję listy z więzienia, zwykle połączone z prośbą o zrealizowanie talonu na środki higieniczne lub ubrania. Potem razem z wolontariuszami zbieramy lub kupujemy te rzeczy i wysyłamy. Nie możemy tylko już od kilku lat wysyłać paczek z żywnością, ze względu na wielokrotne próby przemycania w nich narkotyków.

Bardzo często skazani proszą o kartę telefoniczna, typu „Papuga”, umożliwiającą wykonywanie połączeń z zakładu karnego. Przy okazji więźniowie wdają się w rozmowy, pytają jaka pogoda, jak się czujemy, co słychać. Zdarza się też, że ktoś od razu komunikuje – „Nie mam żadnej prośby, chcę tylko pogadać”. I wtedy zwykle mogę usłyszeć co podawane jest na obiad czy kolację, kto ze wspólnych znajomych trafił też za kratki albo co było w TV. Rzadko udaje mi się coś wtrącić, większość czasu słucham.

Słuchanie jest trudną służbą, niekiedy jedynym sposobem spotkania z drugim człowiekiem. I coś więcej jeszcze, wymiar mało uchwytny. Pan Bóg też wytrwale, codziennie i ze skupieniem słucha nas.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.