I MY TEŻ BŁOGOSŁAWIENI

Kazanie na niedzielę 29 stycznia 2023

W Ewangelii dzisiaj o błogosławionych, na z pozoru ponurej liście są cisi, ubodzy, smutni, prześladowani. W życiorysach błogosławionych, którzy wstawiają się za nami przed Panem Bogiem, znalazłem zachowania być może kontrowersyjne. Włoski błogosławiony Pier Giorgio Frassati (zdjęcie) bił się z faszystami, często udawało mu się z kolegami rozpędzać ich demonstracje. Z kolei polski błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko chętnie palił papierosy, chyba już nie istniejącej marki carmen.

Pisząc to, przypominam sobie i Wam, że pomimo naszych słabości nie jesteśmy bez szans na szczęśliwe życie wieczne. Na pewno każdy z nas ma w biografii smutek, jakieś prześladowania i pozostałe ewangeliczne wymagania. Najważniejsze, żeby kochać jak tylko umiemy Pana Boga i ludzi.

Na koniec jeszcze dwa wymiary błogosławieństwa. Błogosławiony jest naród Ukrainy, szczególnie doświadczający krwawych prześladowań. Dzisiaj muszę także wspomnieć błogosławiony pomysł Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ewangelia

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył usta i nauczał ich tymi słowami:

«Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.

Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.

Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.

Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.

Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.

Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

Błogosławieni jesteście, gdy wam urągają i prześladują was i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe o was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie».

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.